Senkit sem érdekelt, hol építkeznek

A Vir szigeti bontások kapcsán az MTI által megkérdezett szakértők egyöntetűen állítják, hogy az engedély nélküli építkezés - főleg a háború alatt és után - teljesen természetes dologgá vált Horvátországban, és a hatóságok sem tiltakoztak ellene.

Az interneten még ma is kínálnak apartmanokat, házakat Vir szigetén. Aki nem fél a bontástól, az 30 ezer eurótól úgy 50 ezerig (8-13 millió forint) vásárolhat 50-70 négyzetméteres apartmant, vagy házat, körülbelül 100 ezer eurótól. Bár a hirdetések olvashatók az interneten, a szigeten ingatlant kínáló cégek többségével nem lehet felvenni a kapcsolatot. Számtalan bérelhető apartman is szerepel a kínálatban, turnusokkal, árjegyzékkel, de ezek egy része minden bizonnyal már elbontásra került. Az egyik honlapon például közvetlenül a vízparton kínálnak apartmanokat, amelyeket utca és házszám helyett betű- és számjellel különböztet meg egymástól a cég. A megadott telefonszámot nem veszi fel senki, a pénzek fogadására szóló OTP bankszámlát pedig - a céginformáció szerint - egyetlen magyar cég sem tudja magáénak.

Ezrelék

Az MTI-nek nyilatkozó, magát megnevezni nem kívánó forrás - aki több tucat Vir szigeti apartmant értékesített - úgy véli, hogy a szigeten lévő 12 ezer épület közül jó ha tíznek van építési engedélye. Történtek már korábban is bontások, például Dubrovnyikban magas rangú horvát személyek házait - egy teljes utcasort - bontottak le tavaly. A tengerparti rendcsinálást a helyiek nem nézik jó szemmel, így nem véletlenül égett le Rijekában  egy épület, amelyben rengeteg tulajdoni lap lett a tűz martaléka.  A körülmények annyira szabadnak tűntek, hogy volt olyan háztulajdonos, aki saját kikötőt kerített le magának, sőt ha a partot nem tartotta megfelelőnek, akkor feltöltette, vagy éppen kimélyíttette. A helyi vállalkozók is profitáltak az építési lázból, csak Viren négy építőanyag-kereskedő működött. Az építtetőket, vásárlókat az sem tartotta vissza, hogy a szigeten nincs vezetékes víz. Az épületekhez kutakat fúrtak, de inni csak palackos ásványvizet lehetett és lehet a mai napig.

Bejegyezték anélkül is

Az engedélyeztetéssel kapcsolatosan a szakértők általában a bürokratikus eljárásra hivatkoznak. Esküdt László, a Wandox Kft. munkatársa a következőképpen jellemezte a jogi helyzetet. Horvátországban 2004 előtt nem volt kötelező a használatbavételi engedély megszerzése egy ingatlan bejegyzéséhez. Sőt, építési engedély nélkül is bejegyeztek épületet, de a telekkönyben megjegyezték, hogy nincs építési engedélye. Ugyanilyen "széljegy" tanúsította, hogy nincs a háznak használatbavételi engedélye, de más nem történt. Ezért aztán sok fejlesztő nem is kért használatbavételi engedélyt, minthogy az pénzbe került. Még a bankok is adtak hitelt használatbavételi engedély nélküli ingatlanra, építési engedély nélkülire viszont nem.

A bontások úgy kezdődtek, hogy a bíróság - Horvátországban azok vezetik a telekkönyvet - értesítette a tulajdonosokat, hogy nincs építési engedélyük, ezért a házuk lebontatható. Miután tulajdonosnak a telek alapján az építtető cég volt bejegyezve, így az kapta a végzést, viszont a vevőit már nem biztos hogy értesítette. Amikor 15 nap elteltével jogerőre emelkedett a bíróság határozata, e tényről újabb értesítést kaptak az érintettek. Végül a harmadik értesítés akkor ment ki, amikor elrendelték a bontást, de a magukat tulajdonosnak tartó apartmanvásárlók ezt sem biztos hogy megkapták - mondta Esküdt László.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo