Barczel Vivien, az Erste Bank elemzője elmondta: az augusztusi és a szeptemberi hónap gyengesége után nagyobb mértékű lendületre számítottak, ennek ellenére az ipari termelés októberi adatai jelentősen elmaradtak a 6 százalékos várakozástól. Ennek következtében az elemző novemberben és decemberben sem számít két számjegyű növekedésre, éves átlagban pedig 7 százalékkal bővülhet az ipari termelés. Az adatok külpiaci gyengélkedést tükrözik, ami feltehetően a többi európai ország külkereskedelmi partnereinek lassulása miatt következhetett be - mondta Barczel Vivien. „A lakossági fogyasztás szintén nem élénkült jelentősebb mértékben, az ipart összességében még mindig az autóipar húzza, bár a korábbi két számjegyű bővülés után októberben csupán 5,1 százalékkal nőtt a termelés volumene” - mondta.
Ugyanakkor a növekedés októberi mérséklődését nem támasztják alá az egyéb kojunktúra-adatok, így például a beszerzési menedzser index.
Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője szerint egyre kisebb esély látszik arra, hogy az év eleji jelentős ipari növekedés visszatérhessen, figyelembe véve a főbb exportpiacok várható teljesítményét, a kiemelt feldolgozóipari ágazatok új rendeléseinek lassuló bővülését és a hazai kereslet alakulását - fejtette ki az MTI-hez eljuttatott kommentárban.
A kiemelt feldolgozóipari ágazatok új rendelései októberben csak 2,3 százalékkal nőttek, miközben a teljes állomány bővülési üteme 15,5 százalékra mérséklődött, ami április óta a legkevésbé erőteljes növekedés - írta a Buda Cash elemzője. A makroelemző úgy véli, a járműgyártásban rövid távon újabb kapacitások belépése várható, itt kivételesen - azonban a gyenge augusztushoz vagy októberhez viszonyítva - élénkebb növekedésnek kellene jönnie, de a 20-30 százalékos bővülés már itt sem valószínű.