Az elmúlt 15 évben harmincszor módosították a közbeszerzési szabályozást, amely mára átláthatatlanná és kezelhetetlenné vált. Most a törvény teljes és azonnali megújítását ösztönzi a Közbeszerzések Tanácsa összhangban a kormányzati szándékkal. 60 szervezet 105 képviselője - közöttük két civilszervezet - jelentkezett a tanács május 3-án közzétett felhívásában meghirdetett műhelymunkára. A jogszabály célzó szakmai párbeszéd eredményeképpen születő javaslatcsomagot a Közbeszerzések Tanácsa átadja a döntéshozóknak, hangzott el a témában tartott sajtótájékoztatón.
A közbeszerzési eljárásokat sok kritika érte az elmúlt években bonyolultságuk, bürokratikusságuk és átláthatatlanságuk miatt valamint azért, hogy a hazai kis- és középvállalatok javarészt kiszorulnak a túlszabályozott és drága eljárásokból. Az új országgyűlés is megfogalmazta igényét egy új, tisztább és korrupciómentes közbeszerzési törvény felállítására, amely segíti a közbeszerzési életben résztvevőket - különösen a kkv-kat.
- A közpénzek szabályozott elköltése a gazdasági fejlődés meghatározója, a kkv-k gazdaságban betöltött szerepének befolyásolója. A műhelymunka nem fog a törvényalkotók helyébe lépni. A szakmai szempontok kidolgozásával a tanács célja, hogy helyzetbe hozza a szabályozásban résztvevő szervezeteket. Nem egyszeri alkalomról van szó. A tanács arra törekszik, hogy folyamatos párbeszéd alakuljon ki a közbeszerzési eljárások szereplői között - hangsúlyozta dr. Bakonyi József, a közbeszerzések Tanácsa elnöke.
A mostani munka célja, hogy egy egyszerűbb, átláthatóbb közbeszerzési szabályozás szülessen. Bár Bakonyi szerint a korrupció egy csapásra nem eltüntethető, egy korszerűbb törvény sokat javít a helyzeten.
Újságírói kérdésre válaszolva az elnök kifejtette, hogy a szigorú uniós szabályozásoknak való megfelelés és a kkv-k jobb helyzetbe hozása nem zárja ki egymást. Számos ország közbeszerzési törvényében sikeresen megvalósult a két cél.
Javaslatok: olcsóbb, gyorsabb eljárásrend
A Közbeszerzések Tanácsa által megfogalmazott koncepcionális javaslatok között szerepel a törvény szabályozó jellegének felülvizsgálata, az átláthatóság biztosítása valamint az eljárások egyszerűsítése. A kis és középvállalatok számára ma a legnagyobb terhet jelentő eljárási költségek, a dokumentáció ára valamint a szakértői díjak a jövőben szintén csökkennének.
Az ajánlattevők közbeszerzési eljárásban való részvételével összefüggésben felmerülő kiadások mérséklését jelentheti a standard dokumentumok kialakítása és az alkalmazásuk kötelezővé tétele, valamint a formai követelmények minimalizálásának szándéka. Ezzel nem csupán a költségek csökkennének, hanem a formai hibák miatt elutasított ajánlatok száma illetve a hiánypótlások elrendelése is jelentősen visszaesne. Szintén az olcsóbb eljárás felé mutat az eljárásokban benyújtandó igazolások szempontjából releváns elektronikus adatbázisok körének bővítési szándéka. A javaslatcsomagban szerepel a jelenleg rendelkezésre álló elektronikus nyilvántartások - például a köztartozásmentes adózói adatbázis - közhitelessé nyilvánítása vagy magának az intézménynek az eltörlése.
Az ajánlatkérők közbeszerzéssel kapcsolatos költségeit csökkentené az adminisztratív terhek minimalizálása, a különböző közzétételi kötelezettségek egyszerűsítése valamint a hirdetményellenőrzési díj Áfa-mentes körbe sorolása. A tanács a jelenleg érvényben lévő különböző szakértői követelmények újragondolását javasolja.
Kifejezetten a kkv-k részvételét segítené, ha az úgynevezett kötelező részajánlati lehetőség szabályai valamennyi ajánlatkérőre vonatkoznának. Jelenleg a közbeszerzési eljárások közel hetven százalékát kkv nyeri, ám ez a teljes közbeszerzésben forgó összeg csupán 31 százalékát jelenti, vagyis a nagyobb projektekben ez a kör nem tud megjelenni.
Felmerült, hogy az ajánlatkérő biztosítson ingyenes betekintést a dokumentációba, illetve, hogy középtávon a dokumentáció ingyenesen legyen hozzáférhető. A június 15-i műhelymunkán szó volt arról is, hogy milyen lehetőségek vannak a helyi munkaerő alkalmazásának ösztönzésére a közösségi joganyag figyelembevétele mellett.
Újraszabályoznák az egyszerű eljárást
A tanács az egyszerű eljárás teljes újraszabályozását is szükségesnek tartja a valóban egyszerű(bb) eljárástechnika megvalósulása érdekében.
A javaslatban az szerepel, hogy a közösségi értékhatárokat el nem érő közbeszerzéseket szabályozó fejezet teljes körűen tartalmazza az egyszerű eljárás szabályait szemben a jelenlegi gyakorlattal, amely alapvetően a törvényi visszahivatkozásokra épül. A tanács több ponton hozzányúlna a szabályokhoz. Eszerint a jövőben az ajánlattevőnek elegendő lenne a kizáró okok hiányáról nyilatkoznia, valamint felülvizsgálnák a nemzeti közbeszerzési értékhatárok felülvizsgálatát, különösen a tanács által túlzottan alacsonynak vélt, az építési beruházásokra vonatkozó 15 millió forintos limitet. A klasszikus ajánlatkérők egyszerű eljárásrend szerinti közbeszerzéseinek jelenleg hatályos értékhatára a szolgáltatás megrendelése valamint az árubeszerzés esetében 8 millió forint, de itt tekintettel az uniós jogi keretekre jóval szűkebb a nemzeti jogalkotás mozgástere.
A tanács javaslata szerint az egyszerű eljárásoknál már rövid távon bevezetnék a mintadokumentumokat - például az ajánlattételre vonatkozó formanyomtatványokat - és kötelezővé tennék az alkalmazásukat.