A kőolaj ára az elmúlt hetekben jelentősen csökkent, a Brent típusú kőolaj ára 80 dollár alá hullott. Ezt követően azonban korrekció indult el, jelenleg 82-83 dollár/hordó az északi tengeri, könnyű nyersolaj közeli határidős ára.
Globális olajpiaci kilátások
Az OPEC+ októbertől növelni szeretné termelését, a jelenlegi a kvótákhoz képest 2 millió hordó/nap önkéntes termelés vágást fokozatosan, egy év alatt szeretné megszüntetni a kartell. Ez meglepetésként érte a piacot, mivel a befektetők arra számítottak, hogy az OPEC az év végéig tartja a jelenlegi, nyomott termelési szintet. Az OPEC mellett fontos kérdés az idei keresletnövekedés: az OPEC 2,3 millió hordó/nap, a Nemzetközi Energiaügynökség viszont csak 1,1 millió hordó/nap bővülésre számít. A nem-OPEC termelők pedig 1 millió hordó/nap kínálat bővüléssel készülnek, ebből 300-350 ezer hordó/nap érkezik az amerikai palaolaj bányász vállalatok felől. Összességében mi inkább 80 dollár felett szint fennmaradására számítunk, az OPEC a gyengébb keresleti jelekre ismét a termelés visszafogásával válaszolhat, ami támaszt adhat az áraknak.
Európai gázpiaci kilátások
Az európai földgázárak jelentősen emelkedtek az elmúlt hetekben. Az első havi TTF ár jelenleg 34-35 EUR/MWh szinten mozog. Az árak növekedésében a magasabb ázsiai LNG árak, a Sleipner norvég mező problémái, illetve az OMV bejelentése okozták. Az ázsiai kontinensen komoly hőhullám volt májusban és június elején. Ez jelentősen növelte az azonnali LNG szállítmányok iránti igényt a világban, ami hozzájárult az európai cseppfolyós árak növekedéséhez. A norvég Equinor június 4-én jelentette be, hogy rendkívüli leállítást indított a Sleipner mezőn, ami az ország legnagyobb gázmezője és Európa legnagyobb importforrása. A vezetéken lévő törést szerencsére hamar meg tudja javítani az operátor, de a leállás így is komoly riadalmat okozott az európai gázpiacokon. Végül ki kell emelni az OMV bejelentését – az osztrák cég egy meg nem nevezett európai jogi esetre hivatkozva figyelmeztette a befektetőit. Ezek szerint egy nagy nyugat-európai cég pert nyert a Gazprommal szemben, ami azt jelenti, hogy az orosz cég által az EU-ba juttatott földgáz lefoglalható lenne, mivel nincs más mód kárpótolni a pert nyert felet. Ez azt okozná, hogy az orosz cég leállíthatja a maradék vezetékes ellátást a kontinens felé, veszélyeztetve mintegy 30 milliárd köbméter exportot. Ez a három hír egyszerre emelte a kontinens földgáz árait.