Az adathalász csalások egyik leginkább meggyőző és veszélyes változata, ha olyan rosszindulatú hasonmás weboldalra téved valaki, amely valódinak tűnik. Az ide vezető linkeket spam e-mailekben, hamis közösségi profilokon keresztül vagy fórumbejegyzésekben terjesztik. Függetlenül attól, hogy ezek a weboldalak valós felületeket másolnak le vagy sem, céljuk hasonló: a személyes és pénzügyi adatok, bejelentkezési adatok, illetve egyéb érzékeny információk megszerzése, illetve kártékony szoftverek telepítése az áldozatok eszközeire.
Mi lehet gyanús?
Csizmazia-Darab István, az ESET termékeit forgalmazó Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértője szerint nagy eséllyel el lehet kerülni az átveréseket, ha néhány egyszerű szabályt betartanak az emberek: így például nem nyerhetnek a lottón, ha nem is játszottak. Ha pedig valaki ennek az ellenkezőjéről próbálja meggyőzni a felhasználót, nagy valószínűséggel be akarja csapni.
Egy másik tanács szerint senki ne fizessen előre azért, hogy valamilyen nyereményt megkapjon, mert ha előleget kérnek tőle valamiért cserébe, csak a pénzét akarják megszerezni.
Kellő óvatosággal megelőzhetők az adathalász támadások is, így például a felhasználó ne kattintson e-mailekben vagy más üzenetekben található linkekre vagy mellékletekre, hacsak nem biztos abban, hogy azok nem jelentenek veszélyt. Különösen igaz ez akkor, ha kéretlen üzenetekről van szó, amelyek a személyes, illetve banki adatokat kérik. A gyakori nyelvtani hibák, gyanús URL-címek, hiányzó vagy érvénytelen biztonsági tanúsítványok is jelei annak, hogy csalókkal áll szemben az internetező.