Régiós szinten is keveset keresünk

A visegrádi országok közül hazánkban a legalacsonyabbak a bérek az iparban és a szolgáltatóágazatban. Legalábbis azok voltak 2002-ben.

A négy visegrádi ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - közül nálunk voltak a legalacsonyabbak a bérek 2002-ben - derül az Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak legfrissebb jelentéséből, mely újdonsága ellenére is három éves állapotokat tükröz.

Magyarországon az iparban is és a szolgáltatóágazatban is öt euró alatt van a bruttó átlagórabér vásárlóerő-paritáson számított összege, amely a cseh, lengyel és szlovák értéknél is alacsonyabb. (A KSH adatai szerint a január-augusztusi időszakban a magyar bruttó átlagkereset - árszínvonallal nem korrigált - összege 155 200 forint volt, ami nem egész négy eurós órabért tesz ki.) A tíz új tagországban az ipari órabér átlagosan 5, a szolgáltatásoknál pedig 5,3 euró körül van; a régi tagállamokban a megfelelő adatok jó két és félszer magasabbak, de a listavezető briteknél és dánoknál 15 euró feletti értékek jellemzőek. Az éves szintű nominális átlagkereseteknél is hasonló a helyzet, tehát itt is csak a balti államok vannak hátrébb hazánknál.

Az egyes országokon belüli eltérések vizsgálata alapján a jelentés megállapította: a tizenötökön belül nem lehet egységes tendenciát felvázolni. A kelet-közép-európai országokban azonban a gazdasági és társadalmi átalakulás következtében egyre nőnek a jövedelemkülönbségek. Elhúznak a fejlett infrastruktúrájú, a beruházások nagyrészét vonzó központi és nyugati régiók. E térségekben eleve magasabb azon foglalkoztatási csoportok - vezető beosztású szellemi, műszaki szakemberek - aránya, akik a fizetési skála tetején állnak, ráadásul az általános bérszint is meghaladja a periferikus körzetekét. Lengyelországban, Észtországban és Szlovéniában különösen kiugróak az egyenlőtlenségek, de hazánkban és a többi új tagállamban is egyre erősebb a polarizáció.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint a helyzet nem ennyire súlyos. Egyrészt Magyarországon 2002 óta jelentősen emelkedtek a bérek, másrészt az ipari és szolgáltatószektorbeli bérek stabilan magasabbak, mint Szlovákiában és Lengyelországban. A vásárlóerő-paritással korrigált értékek pedig az utóbbi években az infláció csökkenésének köszönhetően váltak egyre kedvezőbbé.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo