Régiós szinten is keveset keresünk

A visegrádi országok közül hazánkban a legalacsonyabbak a bérek az iparban és a szolgáltatóágazatban. Legalábbis azok voltak 2002-ben.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A négy visegrádi ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - közül nálunk voltak a legalacsonyabbak a bérek 2002-ben - derül az Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak legfrissebb jelentéséből, mely újdonsága ellenére is három éves állapotokat tükröz.

Magyarországon az iparban is és a szolgáltatóágazatban is öt euró alatt van a bruttó átlagórabér vásárlóerő-paritáson számított összege, amely a cseh, lengyel és szlovák értéknél is alacsonyabb. (A KSH adatai szerint a január-augusztusi időszakban a magyar bruttó átlagkereset - árszínvonallal nem korrigált - összege 155 200 forint volt, ami nem egész négy eurós órabért tesz ki.) A tíz új tagországban az ipari órabér átlagosan 5, a szolgáltatásoknál pedig 5,3 euró körül van; a régi tagállamokban a megfelelő adatok jó két és félszer magasabbak, de a listavezető briteknél és dánoknál 15 euró feletti értékek jellemzőek. Az éves szintű nominális átlagkereseteknél is hasonló a helyzet, tehát itt is csak a balti államok vannak hátrébb hazánknál.

Az egyes országokon belüli eltérések vizsgálata alapján a jelentés megállapította: a tizenötökön belül nem lehet egységes tendenciát felvázolni. A kelet-közép-európai országokban azonban a gazdasági és társadalmi átalakulás következtében egyre nőnek a jövedelemkülönbségek. Elhúznak a fejlett infrastruktúrájú, a beruházások nagyrészét vonzó központi és nyugati régiók. E térségekben eleve magasabb azon foglalkoztatási csoportok - vezető beosztású szellemi, műszaki szakemberek - aránya, akik a fizetési skála tetején állnak, ráadásul az általános bérszint is meghaladja a periferikus körzetekét. Lengyelországban, Észtországban és Szlovéniában különösen kiugróak az egyenlőtlenségek, de hazánkban és a többi új tagállamban is egyre erősebb a polarizáció.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint a helyzet nem ennyire súlyos. Egyrészt Magyarországon 2002 óta jelentősen emelkedtek a bérek, másrészt az ipari és szolgáltatószektorbeli bérek stabilan magasabbak, mint Szlovákiában és Lengyelországban. A vásárlóerő-paritással korrigált értékek pedig az utóbbi években az infláció csökkenésének köszönhetően váltak egyre kedvezőbbé.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo