Régióelső Magyarország

Magyarország 21 helyet előrelépve a 45. helyen szerepel a Világbank által ma publikált, üzleti környezetet vizsgáló Doing Business ranglistán. A jelentés Magyarországot a kelet-európai és közép-ázsiai régió "top reformerei" közé sorolja. Magyarország - az előző évi rangsorral összehasonlítva - megelőzte a régió országai közül Csehországot, Szlovéniát, Bulgáriát és Romániát (Lengyelországnál már a korábbi években is kedvezőbb minősítést kapott).

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Doing Business 2008 a vállalati működés három területén (cégalapítás, tulajdonjog-nyilvántartás, vállalkozás megszüntetése) azonosít jelentős pozitív reformintézkedéseket ("major reform"), egy területen (adózás) pedig az üzleti környezet szempontjából negatív hatású intézkedéseket emel ki.

A cégalapítás területén a felmérés készítői kiemelik, hogy az új (2006. július 1-jén hatályba lépett) társasági törvény rendelkezései alapján jelentősen (38 napról 16 napra) csökkent a cégalapítás adminisztrációjának időigénye, s valamelyest a cégalapítás költségei is csökkentek. A tulajdonjog-nyilvántartás területén a felmérés azt emeli ki, hogy a tulajdonjog földhivatali bejegyzésének időigénye átlagosan 78 napról 63 napra esett vissza.

A vállalkozás-megszüntetés területén a publikáció a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló törvény módosítását említi, amely javította a hitelezők helyzetét. A negatív hatású intézkedések közül a felmérés az adózás területét emeli ki, ahol a fiskális konszolidáció jegyében emelkedett a profitarányos teljes adókulcs.

Milyen területen javultunk?

A felmérés készítői által kiemelt intézkedések önmagukban nem magyarázzák az összesített Doing Business rangsorban elért jelentős előrelépést, sőt az egyes alrangsorokat tekintve a legnagyobb mértékű előrelépés nem a fenti területeken következett be.

A Doing Business rangsor tíz komponensét (alrangsorát) tekintve Magyarország pozíciója az engedélyezési eljárások esetében javult a legnagyobb mértékben, ahol az előző évi 143. helyről a 87. helyre lépett előre. Ugyancsak jelentős javulás történt a (kül)kereskedelem területén, itt Magyarország a 76. helyről a 45. helyre lépett előre. A cégalapítás területén (a fent már kiemelt reformintézkedések nyomán) szintén érdemi előrelépés következett be a 87. helyről a 67. helyre. További, kisebb mértékű pozitív változás történt a munkaerő-szabályozás, a befektetők védelme és a tulajdon-nyilvántartás területén. Negatív változás következett be ugyanakkor az adózás, a hitelhez jutás és a vállalkozás megszüntetése komponensben.

Előző évben Magyarország a 66.-ik helyre csúszott vissza a Világbank listáján a vállalkozások számára kedvező környezeti feltételek szempontjából. Magyarország tavaly előtt még a 60-ik helyen állt a 175 országból álló listán, tavaly viszont a vállalatok működését befolyásoló valamennyi almutató tekintetében is visszaesett.

A Doing Business rangsor

A Doing Business felmérés keretében a Világbank közel 180 országot értékel az üzleti környezet minősége szempontjából. Az értékelés kiterjed a tipikus vállalati működés minden lényeges területére (pl. cégalapítás, engedélyezi eljárások, munkaerő-szabályozás, hitelhez jutás stb.). Ennek alapján áll össze az értékelt országokat az üzleti környezet minősége ("Ease of Doing Business") szerint sorba rendező ranglista. A Doing Business felmérést a Világbank 2003 óta évente teszi közzé, de a publikációk csak 2005 óta tartalmazzák az egyes országok rangsorát.

A Doing Business rangsor élbolyában hagyományosan távol-keleti (Szingapúr, Hong Kong, Japán), angolszász (Új-Zéland, USA, Egyesült Királyság, Írország, Kanada, Ausztrália) és skandináv (Dánia, Norvégia, Svédország) országok találhatók. Az EU-országok közül (a már említett angolszász, illetve skandináv országokon kívül) viszonylag előkelő helyen állnak a balti államok, Németország és Hollandia, míg az európai lista hátsó részében jellemzően a mediterrán országok és a többi új tagállam találhatók.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo