A Doing Business 2008 a vállalati működés három területén (cégalapítás, tulajdonjog-nyilvántartás, vállalkozás megszüntetése) azonosít jelentős pozitív reformintézkedéseket ("major reform"), egy területen (adózás) pedig az üzleti környezet szempontjából negatív hatású intézkedéseket emel ki.
A cégalapítás területén a felmérés készítői kiemelik, hogy az új (2006. július 1-jén hatályba lépett) társasági törvény rendelkezései alapján jelentősen (38 napról 16 napra) csökkent a cégalapítás adminisztrációjának időigénye, s valamelyest a cégalapítás költségei is csökkentek. A tulajdonjog-nyilvántartás területén a felmérés azt emeli ki, hogy a tulajdonjog földhivatali bejegyzésének időigénye átlagosan 78 napról 63 napra esett vissza.
A vállalkozás-megszüntetés területén a publikáció a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló törvény módosítását említi, amely javította a hitelezők helyzetét. A negatív hatású intézkedések közül a felmérés az adózás területét emeli ki, ahol a fiskális konszolidáció jegyében emelkedett a profitarányos teljes adókulcs.
Milyen területen javultunk?
A felmérés készítői által kiemelt intézkedések önmagukban nem magyarázzák az összesített Doing Business rangsorban elért jelentős előrelépést, sőt az egyes alrangsorokat tekintve a legnagyobb mértékű előrelépés nem a fenti területeken következett be.
A Doing Business rangsor tíz komponensét (alrangsorát) tekintve Magyarország pozíciója az engedélyezési eljárások esetében javult a legnagyobb mértékben, ahol az előző évi 143. helyről a 87. helyre lépett előre. Ugyancsak jelentős javulás történt a (kül)kereskedelem területén, itt Magyarország a 76. helyről a 45. helyre lépett előre. A cégalapítás területén (a fent már kiemelt reformintézkedések nyomán) szintén érdemi előrelépés következett be a 87. helyről a 67. helyre. További, kisebb mértékű pozitív változás történt a munkaerő-szabályozás, a befektetők védelme és a tulajdon-nyilvántartás területén. Negatív változás következett be ugyanakkor az adózás, a hitelhez jutás és a vállalkozás megszüntetése komponensben.
Előző évben Magyarország a 66.-ik helyre csúszott vissza a Világbank listáján a vállalkozások számára kedvező környezeti feltételek szempontjából. Magyarország tavaly előtt még a 60-ik helyen állt a 175 országból álló listán, tavaly viszont a vállalatok működését befolyásoló valamennyi almutató tekintetében is visszaesett.
A Doing Business rangsor
A Doing Business felmérés keretében a Világbank közel 180 országot értékel az üzleti környezet minősége szempontjából. Az értékelés kiterjed a tipikus vállalati működés minden lényeges területére (pl. cégalapítás, engedélyezi eljárások, munkaerő-szabályozás, hitelhez jutás stb.). Ennek alapján áll össze az értékelt országokat az üzleti környezet minősége ("Ease of Doing Business") szerint sorba rendező ranglista. A Doing Business felmérést a Világbank 2003 óta évente teszi közzé, de a publikációk csak 2005 óta tartalmazzák az egyes országok rangsorát.
A Doing Business rangsor élbolyában hagyományosan távol-keleti (Szingapúr, Hong Kong, Japán), angolszász (Új-Zéland, USA, Egyesült Királyság, Írország, Kanada, Ausztrália) és skandináv (Dánia, Norvégia, Svédország) országok találhatók. Az EU-országok közül (a már említett angolszász, illetve skandináv országokon kívül) viszonylag előkelő helyen állnak a balti államok, Németország és Hollandia, míg az európai lista hátsó részében jellemzően a mediterrán országok és a többi új tagállam találhatók.