Refláció: ezt tanulhatjuk meg 2010-ben...

A koppenhágai központú, online kereskedésre és befektetésekre szakosodott bank pénzügyi előrejelzése szerint 2010 a refláció éve lesz, és a 2009 második felében tapasztalt pozitív trendek 2010-ben még elég sokáig érzékelhetőek lesznek. Csakhogy a várható „strukturális ellenszél" 2010-ben akár hatalmas hullámokat is vethet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2010-ben a világpiacon a legnagyobb zavart az válthatja ki, ha a kínai gazdaság hirtelen zuhanórepülésre vált, és a befektetésekre épülő export kínai modellje a hanyatló nyugati kereslet falába ütközik. Az elmúlt évben 20%-kal esett vissza a kínai kivitel és a világ ma úgy tekint Kínára, mint 1998-ban Japánra.

Kis eszköztár

2010-ben Magyarországon 0%-os növekedésre, 2,10% inflációra, -3,80%-os GDP-arányos költségvetési hiányra és 10,50%-ot elérő munkanélküliségre számítunk. A különböző eszközkategóriák közül általában a részvények árfolyama a 2010 első felében várhatóan 10-15% ot emelkedik, majd a második félévben 8-10% visszatesztelés következhet. A magyar kormány már tett (sikeres) lépéseket az IMF által előírt követelmények teljesítésére, visszafogta az államháztartás kiadásait, de további csökkentésekre és reformokra van szükség. Az állami kiadások csökkentése és ennek a fogyasztásra gyakorolt másodlagos hatása folytán általában nem sok remény van arra, hogy a fellendülés elsősorban belső tényezőkre támaszkodjon.

A jegybanknak csak kevés eszköze van a kamatok korrekciójára (és a belső keresletre alapuló növekedés fellendítésére), mert a jelenleg 6,25%-os alapkamat további csökkentése valószínűleg a HUF/EUR árfolyam további romlásához vezetne, és ezzel a magyar háztartásokat hozná nehéz helyzetbe. Ezért Magyarországon az ismételt növekedés esélye teljes mértékben a külföldi közvetlen tőkebefektetésektől és az exporttól függ.

Csak buborék

Christian Tegllund Blaabjerg, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája szerint „a látszat csal: a pénzügyi piacok pillanatnyi javulásának a GDP adatok vagy éppenséggel a fogyasztói hangulat tükrében semmivel sincs több köze a valósághoz, mint a 2003 és 2006 közötti pénzbőség gerjesztette spekulatív konjunktúrának. A fejlett világon a kilencvenes évek közepe óta a hitelekből fújódó buborékok dominálnak, s a problémákra kivétel nélkül alacsonyabb kamatokkal és még több hitellel reagáltunk. Ezzel az a probléma, hogy folyamatos monetáris ösztönzés nélkül már nem és képes haladni a szekér. Az alacsony kamatok kedveznek a vad spekulációnak, az erkölcsi kockázatoknak, a befektetetési túlkapásoknak és hibáknak, és az így keletkező adósságteher már kezelhetetlen."

„Az adósságteher feloldásához, az adósságszolgálat teljesíthető mértékének eléréséhez most a hitelek leépítése és a bedőlések árán lehet eljutni. Sajnos azonban a kormányok gazdaságösztönző erőfeszítései akadályt gördítenek a hosszú távú fenntarthatóság eléréséhez szükséges változások elé, s ezzel 2010-ben csak tovább hosszabbítják a válságot" - teszi hozzá a szakember.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo