Reakciók Orbán bejelentéseire

Számos szakember, politikus, elemző megszólalt Orbán Viktor szerdai bejelentései után, mindenki másképp értékelve az elhangzottakat. Van, aki szerint csak újabb megszorításokról van szó, míg mások a közös teherviselést hangsúlyozták.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Túlzott intézkedések?
Az idei 3,8 százalékos hiánycél még lejjebb szorítható, a jövő évi 3 százalékos hiányra nemcsak fedezetet, de jelentős tartalékot is képez a kormány a miniszterelnök által szerdán bejelentett intézkedésekkel - válaszolták az MTI által megkérdezett elemzők. A 2010-re tervezett intézkedések által az év végéig beérkező 220 milliárd forint jóval több az elemzők által becsült néhány tízmilliárd forintos kockázatnál, így a 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány akár lejjebb is szorítható - mondta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Mind az idei, mind a jövő évi hiány "simán hozható" - fogalmazott Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető elemzője szerint jövőre a magán-nyugdíjpénztári befizetések átutalásának blokkolása révén megtakarítható 360 milliárd forint egésze pufferként jelentkezhet a kormány számára, amivel Suppán Gergely is egyetért. A Takarékbank elemzője szerint a jövő évi kockázatok mértéke 200 milliárd forint, s ezt az összeget a bankadón felül tervezett válságadók nagyjából hozzák. Ugyanakkor mindkét elemző alkotmányosan aggályosnak nevezte a magán-nyugdíjpénztári befizetések átutalásának blokkolását, hiszen az a befizetők pénze. Suppán Gergely egy ilyen lépéssel "nem ért egyet".

"Megszorítások lesznek, legfeljebb áttételesen, bár van itt direkt változat is" - reagált a miniszterelnök szavaira Katona Tamás, a szocialisták elnökségének tagja. Szerinte Orbán szerdai beszédében három ágazatot érintő, költségvetési bevételt javító intézkedést jelentett be, mely új adók kivetését jelenti. A politikus állítja: ez egyértelműen azt jelenti majd, hogy ezek a cégek a veszteségeiket valamilyen formában átterhelik a fogyasztókra, "azaz megint a nép fizet, csak nem egyértelműen, hanem majd apránként".

Katona szerint azzal, hogy befagyasztják a magán-nyugdíjpénztári átutalásokat "2 millió magyar állampolgár nyugdíjának kifizetését sodorják veszélybe, vagyis belenyúlnak az emberek pénztárcájába". A politikus szerint "a hazugságoknak vége, Orbán Viktor végre közölte a lényeget: hazudtak!"

Természetesen más véleményen van a Kereszténydemokrata Néppárt, amely Harrach Péter frakcióvezető szavai szerint üdvözli a foglalkoztatási és demográfiai fordulat szándékát. A konkrét intézkedések közül mint mondta, különösen azokat tartják fontosnak, amelyek nem a kisemberek vállára teszi a terhet. Az arányos teherviselés kiemelt fontosságú - mutatott rá Harrach Péter, aki szerint a miniszterelnök által szerdán megfogalmazott elvek és intézkedések megfelelnek a keresztényszociális tanításnak.

2700 milliárdos elvonás

A kormányfő által bejelentett, a pénztárakat érintő intézkedések az ötvenes éveket idéző, burkolt államosítást jelentenek - közölte lapunkkal Juhász Istvánné, a magánnyugdíjpénztárak 100 százalékát tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára. Szerinte rendkívül sajnálatos, hogy a kormányzat a gazdasági válság okozta problémákat a magánnyugdíjpénztári tagok megtakarításainak rovására, rövid távú politikai érdekeknek alárendelve, az érintettek szempontjainak teljes mellőzésével, erőből kívánja rendezni.

A szakember állítja, hogy a kormányzati intézkedések több, mint 3 millió magánnyugdíjpénztári tag több, mint 2700 milliárdos megtakarításának részbeni vagy teljes elvonását, és azt működtető  intézményrendszer teljes ellehetetlenülését vonja majd maga után.

Akik a válságadót fizetik

A kereskedelmi láncokra vonatkozó válságadó részleteit nem ismerik, csak annyit tudnak, amennyit a miniszterelnök szerdán elmondott, írásos anyagot, tájékoztatót, előterjesztést nem láttak - jelentette ki Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Tájékoztatása szerint az OKSZ elnöksége pénteki ülésén elemzi a várható következményeket, és alakítja ki álláspontját. Bár lehet, hogy még akkor sem tudnak a részletekről sokkal többet - jegyezte meg a főtitkár.

A Tesco-Global Áruházak Zrt. aggodalmát fejezte ki a tervezett hipermarketadó bevezetése miatt, ami véleménye szerint a munkahelyteremtést és beruházásokat adóztatná meg. A Tesco szerdai közleményében azt írta: megértik és elfogadják, hogy a kormány nehéz döntések előtt áll, ugyanakkor az ilyen adónemek bevezetése, ráadásul ilyen rövid határidővel, mindenféle egyeztetés nélkül komolyan fenyegeti a jó célok elérését.

A magyarországi gázpiaci szereplők szervezete, a Magyar Gázipari Egyesülés akkor alakítja ki álláspontját, ha az energetikai szektorra kiróni tervezett adó részletei hivatalosan ismertek lesznek - közölte Laczó Sándor, az egyesülés elnöke. Boross Norbert, az Elmű és az Émász kommunikációs igazgatója ugyancsak a részletek ismeretében kíván nyilatkozni. Annyit mondott, hogy reményeik szerint az új adó versenysemleges lesz, figyelembe veszi az egyes cégek teherviselő képességét, és nem lehetetleníti el a beruházásokat. Kutas István, az áram- és gázpiacon egyaránt jelenlévő E.ON Hungária szóvivője szintén azt közölte: a különadó végleges formájának és a részleteinek ismeretében mondanak majd véleményt.

A munkaadók többsége egyetért a javaslatokkal

Eddig az arányos közteherviselés sérült, a monopóliumok uralta piacokon tartósan extraprofitot tudtak érvényesíteni az ott működő cégek, adóterheik nem fejezték ki a gazdasági erőfölényük kihasználásából eredő helyzeti előnyüket - közölte Vereczkey Zoltán, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kisvállalkozásokért felelős alelnöke, aki ezért egyetért a bejelentett válságadó intézkedésekkel.

Hasonlóként vélekedett a Magyar Iparszövetség (OKISZ), amely átmeneti megoldásként, kényszerintézkedésként egyetért a bejelentett válságadó bevezetésével. Vadász György, az OKISZ ügyvezető társelnöke szerint bár a válságadóban érintett cégeknek ez "keserű pirula" lesz, de inkább egy szűk terület kerüljön kedvezőtlenebb helyzetbe, mint az egész vállalkozói szféra. Hozzáfűzte: ezeknek az ágazatoknak a nagy része a korábbi időszakban jelentős állami kedvezményt, támogatást kapott.


Megszorítás, vagy közös teherviselés?

Dávid Ferenc, a Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára elmondta: az adókról elmondottakból azt lehet kiszűrni, hogy átmeneti adókról van szó. Minősíteni ugyanakkor csak a részletek ismeretében lehet ezeket a különadókat, hiszen egyelőre nem tudható, hogy mire, mely cégekre vonatkozik, és milyen mértékű lesz - mondta Dávid Ferenc. Az irányt azonban látjuk, vagyis nyilvánvaló, hogy a kormány az "általa jövedelmezőnek ítélt" ágazatokat be akarja vonni a közös teherviselésbe - fűzte hozzá a főtitkár.

Az EU nem támogatja a különadót

A technológiai fejlődés ütemét csökkentené a távközlési cégekre kiróni tervezett válságadó, a nemzetközi példák pedig azt mutatják, hogy az Európai Unió nem támogatja a távközlés különadóját - közölte az IFUA Horváth and Partners tanácsadó cég. Brüsszel szerint ugyanis csak a szabályozással kapcsolatos költségeket lehet megtéríttetni a szolgáltatókkal, ezért nemrégiben felszólította Franciaországot és Spanyolországot, hogy a korábban kivetett különadót törölje el.

Az új adót a felhasználók is megérzik, mert a verseny ma már kevésbé látványos, a szolgáltatások fogyasztói árának csökkenő tendenciája megtorpanni látszik. "A tarifák rövid távú alakulásán túl közép- és hosszabb távú társadalmi hatásokkal is szükséges számolni az adó kivetésekor" - hívja fel a figyelmet Radó István, az IFUA ügyvezető partnere.

Másképp vélekedett Herich György, a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének (Moklasz) elnöke, aki szerint a válságadó kivetése nem "ördögtől való" ötlet, a nemzetközi adózási gyakorlat ismeri az ideglenes adó fogalmát, gyakorlatát. Az ideiglenes adó - ha ezt jól használják fel - hozzásegíthet egy átfogó adóreform megvalósításához, amire nagy szükség lenne az ország versenyképességének javításához - vélekedett Herich György. Az adószakértő hangsúlyozta: a költségvetés kényszerpályán van, a hiány csökkentéséhez valahonnan forrásokat kell szerezni, a megadóztatni kívánt ágazatokban pedig az elmúlt időszakban jelentős látható és látens extraprofit realizálódott.

Összességében nem adócsökkentés, hanem adóátcsoportosítás történik a lakosságtól az extraprofitot termelő vállalkozások terhére - kommentálta Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője a kormányfő által bejelentett adóintézkedéseket. „Ne legyen kétségünk a felől, hogy az ágazati adókat végül - ahogy a bankadót is - a lakosság fizeti majd meg, ugyanis ezek az adók árképző tényezők lesznek" - hangsúlyozta az adószakértő. Hozzátette: lehet, hogy az szja-csökkentés egy része ezen az ágon kerül majd vissza az államkasszába.

Londoni reakciók
Christian Keller, a Barclays Capital - az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport - vezető felzárkózó piaci közgazdásza Orbán Viktor szerdai bejelentései után az MTI-nek Londonban azt mondta: "egyértelműen jó azt látni", hogy a kormány elkötelezett azon költségvetési célok mellett, amelyekről korábban egyezség született EU-val. Azok azonban, akik az önkormányzati választások után több évre kiterjedő, "valamelyest stratégiaibb" költségvetési konszolidációs hozzáállásra - például az önkormányzati rendszert, az egészségügyi ellátó hálózatot vagy az állami vállalatokat érintő mély szerkezeti reformok bejelentésére - számítottak, csalódással fogadhatják az elhangzottakat - fogalmazott a Barclays Capital londoni közgazdásza. Keller szerint jelentős nyereséggel működő szektorok vállalatainak megadóztatását célzó, szerdán bejelentett tervek "kissé Robin Hood-szerű megközelítésnek" tűnnek, és "ez nem pontosan az a megközelítés", amelyet az elemzők a költségvetési konszolidációban látni szeretnének.
A Barclays Capital felzárkózó térségi közgazdásza szerint emellett felmerül az a kérdés is, hogy a pótlólagos adók milyen hatást gyakorolnak a gazdasági növekedési kilátásokra, és hogy a kormány "nem bizonyul-e túl derűlátónak, amikor arra számít, hogy a növekedésre gyakorolt további kedvezőtlen hatás nélkül kiróhatja ezeket az adókat", egy olyan helyzetben, amikor a belső kereslet, "a magyar növekedési sztori leggyengébb láncszeme" egyébként sem serkenti a gazdasági teljesítményt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo