A Bankmonitor szakértőinek számítása szerint ez azt jelenti, hogy amennyiben egy felújítás 2018 májusában 2 millió forintba került, akkor az elmúlt 5 év árváltozása alapján jelenleg ugyanezért a munkáért már 3,91 millió forintot kellene kifizetni, vagyis az árak közel megduplázódtak.
A jövőt illetően azonban a múltbéli adatok nem feltétlenül mérvadóak, érdemes átgondolni, hogy mire számítunk az adott iparág kapcsán. Az alábbi kérdéseket célszerű feltenni:
- Csökkenhet a nyomás az alapanyagok tekintetében?
- Elégséges szakképzett munkaerő áll rendelkezésre?
- Hogyan alakul a bérezés az iparágban?
- Tapasztalható túlkereslet az építőiparban?
A szakértők szerint a helyzet javulóban van, vagyis az áremelkedés itt is csökkenhet, a legfontosabb kérdés természetesen az, hogy a drágulás milyen szintre mérséklődhet. Az építőipar, felújítás inkább az infláció fékezője vagy felhajtója lesz-e a jövőben?
Megérheti hitelből megfinanszírozni a munkálatokat?
A múltbeli tapasztalatok alapján mindenképp igen a válasz. 5 évvel ezelőtt 2 millió forint személyi hitelt 7,73 százalékos THM-mel (teljes hiteldíj mutató, ami a kamaton túl a hitelfelvételhez közvetlenül kapcsolódó egyéb költségeket is tartalmazza) lehetett felvenni 450 ezer forint igazolt nettó jövedelemmel, 5 éves futamidőre.
Ez alapján a kölcsön havi törlesztője 40 207 forint volt, vagyis összeségében 5 év alatt 2 407 398 forintot kellett volna visszafizetni a bank részére. Ezzel szemben a munkálatok költsége 3,91 millió forintra hízott volna ezen idő alatt, vagyis a kivárás miatt 1,5 millió forint többletkiadás keletkezett volna még a hitel költségein felül is.