Magyarországot semmiféle szankció nem fenyegeti - ez a legfontosabb állítása az Európai Bizottság mai nyilvánosságra hozott értékelésének. A Pénzügyminisztériumtól kapott tájékoztatásból kitetszik, a jelentés egyértelműen cáfolja az elmúlt napok válságkommunikációját, hiszen a bizottság értékelése szerint a célok megfelelőek, Magyarország jó úton van a tekintetben, hogy a növekedés kiegyensúlyozottá vált, az infláció pedig lényegesen csökkent. Arra lehet számítani, hogy a gazdaság bővülése stabilan 4 százalék körül alakul annak hatására, hogy az export, illetve a beruházások határozzák meg a GDP felfutását - tartalmazza az Európai Bizottság értékelése, melyet a szokásos menetrend szerint a múlt év december elsején benyújtott aktualizált magyar konvergencia programról készített el.
A bizottság értékelése szerint megvalósítható a gazdaság külső egyensúlyának javítására felvázolt középtávú pálya, amennyiben sikerül a szigorú költségvetési fegyelmet fenntartani. E tekintetben bíztatónak tartják, hogy a múlt évi pénzforgalmi államháztartási hiány kisebb lett a prognózisnál és az előirányzatnál.
A konvergencia programban Magyarország azzal számol, hogy 2008-ig fokozatosan, s erőteljesen csökkenti az államháztartási hiányt, az államadósság a GDP 60 százaléka alatt marad, s az infláció 3 százalék közelében alakul, gyakorlatilag az árak stabilak maradnak, lényegesen nem változnak. Ezzel Magyarország 2008-ra teljesíteni tudja a maastrichti kritériumokat, amely feltétele annak, hogy csatlakozhassunk az eurózónához.
A bizottság a programot nem minősítette negatívan, és nem kezdeményez szankciókat. A programmal, annak fő vonalaival az Európai Bizottság egyetért, viszont arra kéri a kormányt: részletesebben mutassa be azokat az eszközöket, tervezett intézkedéseket, strukturális reformokat, melyekkel a felvázolt célok elérhetőkké válnak. Ez egyértelműen mutatja, hogy a bizottság megértéssel fogadja azt a magyar álláspontot, amely szerint a magyar kormány nem kíván visszalépni megkezdett szociális kiigazítási és az ambiciózus fejlesztési programjából, Ezek végigvitelével együtt kívánja lehetővé tenni 2010-re az euro magyarországi bevezetését. A bizottság jelentése egyértelműen igazolja vissza Gyurcsány Ferenc miniszterelnök korábban már bejelentett elkötelezettségét arra, hogy a választásokat követő 100 napon belül neki kíván kezdeni az államszerkezet átalakításának, az olcsóbb állam megvalósításának.
Mivel a bizottság az Európai Unióban szokásos jog szerint nem kíván beavatkozni a közelgő választások előtt az ország belpolitikai ügyeibe, ezért szeptember elsejéig várja a kiegészítést.