Pesti kincsek

A piac igent mond a VI., VII., VIII. kerületi pesti belváros ma még csak szigetszerű rehabilitációira: a megújuló térségeket már most felfedezi a fizetőképes kereslet, új lakók, új vállalkozások, irodák, éttermek, szolgáltatások találnak otthonra, értéknövelő befektetésre.

Demján Sándor túlvan rajta. Az első képzeletbeli sétáján. A '90-es évek végén így összegezte: "A Dózsa György útig, az Állatkertig egy zöld ligetet, sétányt alakítunk ki, ezt övezi majd az üzletek, irodák, lakások sora. Mindennek az az "ára", hogy a Nyugati csodálatosan szép csarnoka mögött egy teljesen új pályaudvart építünk." Európa egyik legnagyobb ingatlanfejlesztő cégének, a TriGránitnak a tulajdonos vezetője természetesen tovább álmodja tervét, de most egyelőre a jogászoké a főszerep: cége ügyvédjétől, dr. Varga Károlytól tudjuk, hogy a Westend mögötti nyolc hektár most még per tárgya. De a Városligetig tartó álom, a teljesen befedett pályaudvar, az átalakuló VI. kerületi utcák és terek, az újabb belváros jóval nagyobb területet ölel fel. Demján Sándor lendületét ismerve nemcsak a tervezőasztalon, hanem mielőbb a valóságban is.

Dráguló öregek

A pesti polgár alig veszi észre a születő új belvárosokat, hiszen az ilyen változások szerves részei az életének. A Ráday utcában négy-öt éve még csak véletlenszerűen lehetett sörözni, ma már nincs olyan utcai helyiség, ahol ne várnának vendégeket jobb falatokkal és italokkal. De a közeli Ferencvárosban folyó rehabilitáció sincs már egyedül: a szomszédban Corvin sétánynak nevezik az átalakuló városrészt, egy kerülettel arrébb, a VII.-ben pedig Király utcának. E belvárosokban tett sétánkra többeket is kísérőnknek fogadtunk, de az iránytűt Liskáné Pólya Lenke, az Ecostat ingatlanpiaccal foglalkozó közgazdásza kölcsönözte. Íme: 2005-ben a VI. kerületben a használt lakások ára négyzetméterenként 185-530 ezer forint volt, a VII. kerületben 140 ezer és 420 ezer, a VIII. kerületben pedig 147 ezer és 400 ezer között. A "szöveges értékelés" szerint: több, egykor teljesen lepukkant városrész ingatlanárai gyorsabban nőnek, mint a modern, új városrészekben.

#page#

A rehabilitációkat általában pontszerű beavatkozásokkal indítják el, amelyeket időnek utána visszaigazol a gazdaság - teszi meg képzeletbeli belvárosi sétánk első lépését Horváth Csaba országgyűlési képviselő, a Budapestért mozgalom egyik életre hívója s nem mellékesen a II. kerület polgármestere. Az üzleti szféra visszacsatolását részletezi is a honatya, miszerint a helyhatóság kiválaszt egy "dzsumbujosabb" területet, majd létrehoz egy közparkot úgy, hogy annak legyen kisugárzása is. A gazdaság szereplői ekkor felfedezik saját lehetőségeiket, meglátják megtérülő befektetéseiket, ezért hozzálátnak fejleszteni. De ha az önkormányzat nem készíti elő megfelelően a saját munkáját, akkor nem lesznek partnerei, s a korszerűsíteni kívánt terület ismét eldzsumbujosodik.

Vagyis a városvezetőknek elemi érdekük a városrészbe való beavatkozás minden lényeges pontját szakmai és üzleti partnereikkel összehangolva megtervezni. Erre jó példa a IX. kerület, ahol a program szereplői együttesen döntötték el, mi az, amibe úgy avatkoznak be, hogy azt az adott részt, házat, egységet felújítva megőrzik, avagy lebontják, és újjal pótolják. A kisebb-nagyobb sikeres pontszerű beavatkozások értéknövekedése Horváth Csaba szerint átszámítható forintra is, de e városrészeknek leginkább a presztízsük értékelődik fel. A II. kerület szégyenfoltja volt az a térség, amelyet ma Millenáris Parkként ismer az ország. Az ott lakók a megmondhatói, hogy ég és föld az egykori és mai értéke a környéknek.

Felújítva megújulni

Ugyanezt a felértékelődést igazolja vissza a piac máshol is - tudatja VII. kerületi "kísérőnk", Gergely József erzsébetvárosi alpolgármester. Hozzátéve: "Ma már úgy hirdetnek az újságban, hogy lakás eladó, kiadó a felújított Király utcában. A hangsúly a felújított szón van." Meg azon a puszta tényen, hogy ott megint lehet lakni, megint lehet jó pénzen üzletet venni, bérelni, vagy éppen a pár évvel ezelőtti árakhoz képest sokkal drágábban eladni. Az elmúlt hónapokban, amikor teljesen feltúrták a Király utcát, a boltok tulajdonosai egyszerűen ráéreztek: akkor kell nekik is megújulni, ha üzleti hasznot akarnak a környék felértékelődéséből.

#page#

Erzsébetváros alpolgármestere két önkormányzati és egy tisztán üzleti módszert emel ki, ezek olyanok, amilyenek átemelik egy másik minőségbe az utcát, háztömböt, házcsoportot. Az épületek tényleges felújítását, valamint a közterületek fejlesztését kell ideérteni, meg az olyan beruházásokat, mint amilyeneket a Boscolo csoport valósít meg a New York palota tatarozásával, új funkcióval való ellátásával.

Az önkormányzat kisebb utcákkal - a Huszár, a Rózsa utcával például - kezdte, a Király utcával folytatta. De ez utóbbi közterület-fejlesztésnek szinte szerves részévé vált a magánvállalkozásban átépülő Gozsdu udvar. Az úgynevezett Madách házak felől is kaput "vágnak" a különleges átjáróház falába, majd pedig az átellenes oldalon a Holló utcáig tovább az utat. Gozsdu Manó egykori tulajdona régi-új formájában jön vissza: a hatudvarnyi bazár, kézművesműhely és számos jól eladható lakás a 21. századnak szól már. A helyhatóságnak - ellentétben a Gozsdu udvarral - a szomszédos Holló utcához több köze van, ott három építkezés folyik, egy tatarozás pedig már be is fejeződött. A Dohány utca, Kertész utca, Király utca közötti modernizációt, az egyszerre hagyományőrző és megújuló városrészt a piac nagyon gyorsan felértékelte.

Képzeletbeli sétánk során nem gond nagyokat ugrani, például a Király utcából egészen a Csikágóba, amelynek félmúltjáról Erzsébetváros alpolgármestere annyit mond: itt, a Garay téren és a Garay utcában nagy esetsűrűséggel lehetett belebotlani kötöttáruüzletbe. De a lényeg, hogy a Keleti környékén, ha nem is buldózerrel, de ugyancsak hatékony eszközökkel folyik a város(át)építés. A Garay téri piac helyén kereskedelmi és szolgáltató központ, s megannyi új lakás készül el, miközben maguk a régi házak is tatarozáson esnek át: már most kezd megváltozni, szinte eltűnni a "kötöttárus", azaz a csikágói jelleg.

Teljes cikk a Piac és Profit januári számában.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo