Pénzügyi boom(eráng)

A banki kihelyezések rendkívüli dinamizmusa, a pénzügyi vállalkozások szárnyaló jövedelmezősége, a magánnyugdíjpénztárak taglétszámának trendfordulója mellett számos hosszú távú kockázati forrásra hívja fel a figyelmet féléves beszámolójában a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bankszektorban tovább fokozódott a lakossági hitelezés növekedési üteme, bővült a vállalkozások banki finanszírozása – ezen belül elsősorban a deviza alapú hitelek, amelyek a hitelnövekmény közel 76%-át adták. A lakáshitelezés egyébként is rendkívül dinamikus bővülő piacát megfejelte a kamattámogatás és a jogosultak körérének szűkítését szorgalmazó kormányzati szándék „beszivárgása”, így ez az előrehozott kereslet átmeneti felhajtó hatása is hozzájárult az idei első félév lakáshitelezési boomjához (június végén a lakossági hitelállomány 44,4%-volt magasabb, mint 2002 decemberében). Hasonló átmeneti üzleti lehetőséget jelentett a júniusi forintárfolyam sáveltolás, valamint a januári árfolyam spekuláció is. A bankszektor 11.479,8 milliárd forintos mérlegfőösszege az első félévben12,6%-os növekedést mutatott, ami lényegében a fent említett okok miatt nőtt januárban 6,9%-al, míg júniusban 5,8%-al (míg e két kiemelt periódus között nem sokat változott, sőt februárban például 4,3%-al csökkent). Június végén a lakossági hitelek 1.549,1 míg a vállalkozások hitelei mintegy 3.735 milliárd forintra rúgtak, a bankszektor értékpapír-állománya közel 35 százalékkal bővült, amihez a nagymértékben hozzájárult a jelzáloglevelek széleskörű kibocsátása.


Tekintettel a hazai befektetési hajlandóság elmaradottságára, valamint a – főként bankközi betétek és hitelek formáját öltő - külföldi források elérhetőségére, utóbbiak közel 41%-os növekedést regisztráltak 2003 első félévében. A belföldi betétállomány nominálisan alig növekedett, sőt reálértéken csökkent 2002 végéhez képest.

A bankszektor összesített adózás előtti eredménye a félév egészében összesen 117,3 milliárd forint volt, 36,6 milliárd forinttal (azaz mintegy 45%-al !) haladta meg 2002-es adatot. Hasonló számot láthatunk a szövetkezeti hitelintézetek esetében is, ezek adózás előtti eredménye 46%-ot meghaladó mértékben nőtt 5,7 milliárd forintra. A legfontosabb szerepet az eredmény felhajtásában továbbra is a nettó kamateredmény 5 milliárd forintos emelkedése játszotta, amit ellensúlyozott a működési költségek 18,4%-os, 3,2 milliárd forintot elérő növekedése. A szövetkezeti hitelintézeti szektor mérlegfőösszeg növekedési üteme tovább romlott, az idei év második felében viszont meglepően dinamikusan, úgy a háztartásokra, mint a vállalkozókra kiterjedően, 10,1%-al nőtt hitelállományuk az előző negyedévhez viszonyítva. A szövetkezeti hitelintézeti szektor úgy eszköz-, mind tőkejövedelmezősége nem elhanyagolható javulást mutat, előbbi 1,18-ról 1,45 százalékra nőtt, utóbbi 17,94%-ról 22,43%-ra változott.

A pénzügyi vállalkozások szektorának szárnyalása a mérlegfőösszeg 53,5%-os bővülésével körvonalazható, ezt a képet tovább élesíti az adózás előtti eredmény csaknem megduplázódása, mely így eléri a 22,3 milliárd forintot. A legaktívabbak a pénzkölcsönzők és a lízingcégek voltak, amelyek a legtöbbet a gépjármű értékesítési piac expanzióján keresnek. A szektorra változatlanul jellemző a magas fokú koncentráció (az összes pénzügyi vállalkozás 10,4 százalékát kitevő – többnyire banki hátterű - húsz legnagyobb szereplő az összesített mérlegfőösszeg közel 72 százalékát adja). Az eredmény kiemelkedő növekedésének köszönhetően a pénzügyi vállalkozások szektorának jövedelmezőségi mutatói messze meghaladták a bankiét, az évre vetített eszközarányos jövedelem 4,74%, a tőkejövedelmezőség 41,47% , míg ugyanez a két mutató a bankszektorban 2,19% illetve 24,48% volt. A banki tulajdoni hátterű vállalkozások átlagos jövedelmezősége (3,36 illetve 37,44 százalék) a fenti értékek között helyezkedtek el.

A 24 befektetési vállalkozás összesített mérlegfőösszege az első negyedévi csökkenés után a második negyedévben jelentősen növekedett, ami féléves szinten 14,4%-os növekedést eredményezett. A szektor adózás előtti eredménye – mely 84%-át a pénzügyi tulajdonosi hátterű vállalkozások gazdálkodták ki - a tavalyi év első félévéhez képest kiemelkedőnek minősíthető 44,6%-al nőtt, és elérte a 2,1 milliárd forintot (amely 61 százalékát a befektetési társaságok adták). A szektor pozitív kilátásait tovább erősíti, hogy csökkent a veszteséges cégek száma és együttes vesztesége, és nőtt a nyereségek száma és a nyeresége. A befektetési vállalkozások szektor-szintű annualizált, első félévi 12,3 százalékos tőkejövedelmezősége lényegesen magasabb volt az előző év azonos időszakában mért 7,3 százalékánál, elmaradt viszont az idei első negyedévi értéktől (18,1%).

A befektetési szolgáltatók a második negyedévben 11.365 milliárd forint azonnali értékpapírforgalmat bonyolítottak le, amely 5,5%-os növekedést jelent a megelőző negyedévhez képest.

Az azonnali értékpapír-forgalom meghatározó részét (a második negyedévben mintegy 86,3%-át) továbbra is a tőzsdén kívüli forgalom adta. Ennek oka, hogy a forgalom döntő részét állampapírok tették ki, amelyek kereskedelme főként az OTC piacon zajlik. Az OTC és tőzsdei kereskedést magában foglaló teljes azonnali értékpapír-forgalom megoszlása az április-júniusi periódusban a következő volt: 70,6%, állampapír, 21,5% részvény, 4,3% egyéb értékpapír és 3,5% egyéb kötvény. Az állampapír-állomány június végén 7.630 milliárd forintot tett ki, ami 10%-al több mint 2002 végén. A június végén 72,1%-ban külföldiek által birtokolt tőzsdei részvények értéke az első negyedévi 2,9%-os csökkenést követően a második negyedévben 4,3%-kal emelkedett és elérte a 2.986,4 milliárd forintot. 2003 második negyedévében csak egy-egy vállalat bocsátott ki részvényt (nyilvános részvénykibocsátó volt a Forrás Vagyonkezelési és Befeketési Rt.) illetve kötvényt (a MOL Rt. zártkörben bocsátotta ki kötvényeit). A nyilvános nem pénzügyi vállalati kötvénykibocsátások száma a zártkörű részvénykibocsátással megvalósuló cégalapítások számához hasonlóan az előző évhez képest jelentősen megcsappant.

A 31 biztosítótársaságból álló biztosítási szektor töretlen fejlődését alátámasztja a június végi 1083 milliárd forintos összesített mérlegfőösszeg, amely az előző év azonos időszakához képest nominálisan 20,5%-os bővülést mutat. A félév végén a 13,2 millió darab szerződés nem életági – életági megoszlása 72,2% illetve 27,8%. 2003 első félévében az életági szerződésállomány 600 új kötéssel bővült és 515 ezer darab állományvesztést regisztrált, míg a nem életági szerződések esetben 1,39 millió darab új kötést és 1,15 millió darab állományvesztést könyvelhettek el a biztosítótársaságok. Az összes díjbevétel 275,6 milliárd forint volt (13%-os éves növekedés), míg a kár- és szolgáltatás kifizetés 112,9 milliárd forintot tett ki (12%-os éves növekedés).

A magánnyugdíjpénztárak taglétszámának előző évben tapasztalt csökkenő trendje megfordulni látszik, a félév végén a taglétszám 2.230 millió főre nőtt. A változás oka a 2003. január 1-től hatályos szabályozás, amely értelmében ismét kötelezővé válik a pályakezdők tagsága, illetve a legnagyobb körnek nem lehetséges a visszalépés. A félév végén a magánnyugdípénztárak nyilvántartási értékét 482 milliárd forintra becsülték a szakértők, amely éves alapon mintegy 46%-os növekedést jelent. Hasonló mértékben nőtt az egy tagra jutó vagyon is, amely értéke az említett időszak végére elérte a 216 ezer forintot.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma június végén 1.203 millió fő volt, 3,5%-több mint március végén. A második negyedévben 15,3 milliárd forint díjat fizettek be a tagok, pénztárak 4,4 milliárd forintnyi kifizetést teljesítettek. Június végén az önkéntes nyugdíjpénztári szektor vagyonának nyilvántartási értéke év/év alapon 30%-os növekedéssel 394 milliárd forintra, míg az egy tagra jutó vagyon értéke 26%-al, 328 ezer forintra nőtt.

Az elmúlt évben 5 egészségpénztárral és egy önsegélyező pénztárral gyarapodott a pénztári szektor piaci szereplők száma. Július végén a 39 darab – elsősorban prevenciós jellegű szűrővizsgálatokat, fogorvosi kezeléseket, gyógyszer és gyógyászati segédeszköz vásárlását támogató - egészségpénztár taglétszáma összesen 182 ezer, a 22 regisztrált – főként szülési illetve temetési segélyeket, illetve oktatási és lakásfenntartási támogatást nyújtó - önsegélyező pénztár esetében 90 ezer fő volt, ami 38 illetve 26 százalékos éves növekedést takar.

Hosszú távú következtések

Bár a pénzügyi intézmények összességében kiegyensúlyozottan működtek 2003. első félévében, a PSZÁF szakértői egy pár olyan jelenségcsoportot azonosítottak, amelyek a kockázatok felmérése érdekében külön figyelmet érdemelnek. Egyrészt a vizsgált időszakban a bankok mérlegfőösszege, a bankok, szövetkezeti hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások hitelezési aktivitása jóval gyorsabban növekedett, mint a GDP. "Ha ez a különbség hosszú távon is jellemző lesz a magyar gazdaságra, felmerül a hitelezés hatékonyságának, megtérülésének kérdése" - állapítja meg a beszámoló. Másfelől a hitelezés gyors bővülése nem jár együtt a betétek bővülésével, sőt a lakossági betétek inkább stagnáltak, míg a vállalatiakra igen nagy volatilitás volt jellemző . Ezért a bankok egyre több külföldi forrást vonnak be a hitelexpanzió finanszírozásába, amely növekvő likviditási kockázatot von maga után. Egy másik kockázati forrás adódik abból is, hogy a banki hátterű pénzügyi vállalkozások az anyavállalat hitelközvetítésén keresztül használhatják a betétesek pénzét a rájuk vonatkozó lazább prudenciális szabályok mellett.



(n.t.)

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo