Pedig Gyurcsány három éve kormányfő

Az egyensúlyjavító lépéseket időben megtette a kormány, a közép- és hosszú távú célok eléréséhez szükséges reformok javarészéhez azonban vagy még hozzá sem kezdett vagy bátortalanul, lassan fogott neki a kabinet kormányzása első félévében - mondták el banki elemzők.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a megszorító csomagra szükség volt, az azonban ebben a formában leginkább a tűzoltáshoz hasonlítható. A kormány elsődleges feladata a magas államháztartási hiány leszorítása volt, az ehhez szükséges bevételnövelő lépéseket megtette a kabinet, a kiadási oldalon azonban csak rövid távú intézkedéseket hozott - mondta, utalva a gázár-támogatás átalakítására. A meghozott intézkedésekkel Suppan Gergely szerint a kormány megmentette az országot egy beláthatatlan következményekkel járó forintválságtól, amely akár 12-15 százalékos jegybanki alapkamatot és 300 forint fölötti euróárfolyamot hozhatott volna, ráadásul az ország elesett volna az uniós forrásoktól is. Bár a döntés az elemző szerint éppen idejében született, az első időszakra mégis leginkább a kapkodás volt jellemző.

Kevés kiskapu-bezárás

Nem nevezte hatékonynak Suppan Gergely a kormánynak az a törekvését, hogy az adórendszerben és az ártámogatási rendszerben megpróbálja bezárni a kiskapukat, eközben ugyanis - mint mondta - újakat nyit. Kritikával illette azt is, hogy az előkészítés alatt álló reformok többségét illetően még csak ötletelés zajlik. Suppan Gergely szerint a megszorító intézkedések túlzottan nagy növekedési áldozattal járnak, és önmagukban nem alapozzák meg a növekedés későbbi gyorsulásának alapjait. Ennek egyik legfőbb akadálya az elemző szerint a bérterhek magas mértéke, és égető szükség lenne a foglalkoztatás bővítését szolgáló intézkedésekre is. Igazi reformnak nevezte az elemző az egészségügyben megkezdett változtatásokat, különösen a tb-járulék fizetéshez kötött szolgáltatás bevezetését.

Kidolgozatlanul

Vojnits Tamás, az OTP Bank elemzője is egyetértett azzal, hogy a kormány a választásokat követően kellő időben megtette a lépéseket a pénzügyi kényszerhelyzet enyhítése érdekében, ezek azonban véleménye szerint részleteikben nem voltak kellően kidolgozottak. Az intézkedések az egyensúly gyors javulását eredményezhetik ugyan, visszalépést jelentenek viszont a növekedésben és a versenyképességben - mondta. Felhívta a figyelmet az elemző néhány intézkedés - adó- és ártámogatás - inflációt növelő hatására is, ami még jobban eltávolítja az országot a maastrichti kritériumok teljesítésétől.

A rövid távú fiskális célok mellett vannak ugyan előremutató szándékok, ám az egészségügy kivételével ezek inkább javítgatásoknak tekinthetők, mintsem reformnak - fűzte hozzá Vojnits Tamás. Változatlanul magas marad az adóterhelés, és további feladat az adórendszer átalakítása, egyszerűsítése, átláthatóvá tétele, annak érdekében, hogy hosszútávon megalapozható legyen a gazdasági növekedés - tette hozzá. A kiadási oldalon a családtámogatási- és a nyugdíjrendszer költségei nominálisan is emelkednek, ezen a területen nincs átalakulás, noha a szociális transzferek összege teszi ki a kiadások több mint harmadát, a GDP 15-20 százalékát - mondta.

Három éve kormányfő

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője  szerint a piacon a választásokat követően nagy volt a várakozás, hogy az új kormánynak lesz-e vajon elegendő bátorsága és szellemi potenciálja a szükséges lépések elhatározásához és megtételéhez. Az ÚJ Egyensúly program tartalmazta azokat az elemeket, amelyekre a piac szerint azonnali szükség volt - fűzte hozzá. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a bevételek gyors és határozott növelése mellett a kiadások csökkentése terén sokkal képlékenyebb a helyzet. A kiadások lefaragásához a kormány óvatosan, bátortalanul fogott hozzá, ezért a reformok lassúak. Különösen nagy problémának nevezte az elemző a megszorító csomag rossz kommunikációját.

Török Zoltán hangsúlyozta, hogy az elemzők a további reformlépéseket várnak a nyugdíj-, a közoktatási- és az önkormányzati rendszerekben. Vannak kísérletek, de az egészségügyet leszámítva nem látható egyértelműen a jövő - fogalmazott. Török Zoltán szerint előkészítettebb reformokat indokolt volna az a tény, hogy Gyurcsány Ferenc 2004 szeptembere óta kormányfő.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo