Pályázatot nyújthatnak be szeptember 11-ig a háztartások, az idénymunkát kínálók és az alkalmi munkavállalók közötti munkaerő közvetítést vállaló nonprofit szervezetek az Országos Foglalkoztatási Közalapítványhoz (OFA) - tájékoztat az intézmény internetes oldala.
Az alkalmi munkavállalók évente még mindig elég kevés legális munkát kapnak, ennek egyik oka, hogy az egyes településeken a háztartások, az idénymunkát kínálók általában nem tudják hol igényelhetnének alkalmi munkát vállaló személyeket, s az alkalmi munkára vállalkozók se tudnak hol jelentkezni erre a tevékenységre.
A múlt évben például mintegy 125 ezer alkalmi munkavállaló végzett tényleges munkát, többségük, csaknem 74 ezren regisztrált munkanélküliként. A könyvekkel a múlt évben több mint 2 millió munkavégzéssel töltött napot igazoltak, ami mintegy 11 ezer munkavállaló éves munkájának felel meg.
Az alkalmi munkavállalók 2005. augusztus 1-je óta már nem csak évi százhúsz napot dolgozhatnak, de kétszáz napot is, ha legalább három természetes személynél vagy kiemelten közhasznúnak minősülő szervezetnél vállalnak munkát. Tavaly augusztus 1-je óta az alkalmi munkavállalót foglalkoztató magánszemély a közteherjegy értékének 75 százalékát is leírhatja a személyi jövedelemadójából, ez is ösztönöz, hogy legálisan kínáljanak munkalehetőséget az alkalmi munkavállalóknak.
Az OFA 142,5 millió forintos támogatási keretből írta ki a pályázatot. Az egyes pályázók tíz és negyven millió forint közötti összeget nyerhetnek el tevékenységi költségeikhez, a beruházások nem támogathatók.A nonprofit szervezetek vállalhatják, hogy megszervezik az adott térségben a háztartások, az idénymunkát kínálók és az alkalmi munkavállalók közötti kapcsolatot, a munkaerő közvetítést. A hivatásos munkaerő kölcsönzőkhöz is közvetíthetnek alkalmi munkavállalókat. Lehetőleg minél több munkalehetőséget kell felkínálniuk ahhoz, hogy az alkalmi munkavállalók évente a jelenleginél jóval több legális munkaidőt igazolhassanak.
A pályázók feladata a közvetítésen kívül, hogy javítsák az alkalmi munkavállalók szociális biztonságát az alkalmi munkavállalás nagyobb időtartamával, a nagyobb jövedelem elérésével. A pályázók a munkaerő közvetítéshez felhasználják azokat az egyéni lehetőségeiket, így a helyismeretet, a személyes kapcsolatépítést, amelyek az intézményesített hálózatnak nem mindig állnak rendelkezésére. A közvetítő tevékenységhez ugyanakkor segítséget kapnak a helyi munkaügyi intézményrendszertől, együttműködnek az állami szolgálattal.
A pályázatok támogatásáról a szakértő bizottság véleménye alapján az OFA kuratóriuma dönt, a tervek szerint november 30-ig.