A felmérés a végzős, illetve pályakezdő hallgatók fizetési igényeiről ad áttekintést. Az elemzés 1600 fős minta alapján készült és szakterületenként, földrajzi régiók szerint, valamint nyelvtudás alapján elemzi és hasonlítja össze a hallgatók munkába állásukkor elvárt bruttó havi fizetési igényeit. A végzős hallgatók fizetési igényeik meghatározásánál valószínűleg több forrásból táplálkoznak (statisztikák, korábban végzett ismerősök fizetési, hirdetések, stb.), így nem véletlen, hogy ezek az elvárások hűen tükrözik a napjainkban jellemző bérpiaci trendeket.
Az informatikai végzettség a legpiacképesebb
Az átlagot meghaladó elvárások jellemzik a gazdasági, informatikai és műszaki területeket, ezek közül is kiemelkedik az informatika, ahol a nagy piaci kereslet miatt csaknem kétszeres kezdő fizetés remélhető a lista alján található oktatási terület átlagához képest. Meglepőnek tűnhet a jogi terület viszonylagos elmaradása, itt valószínűleg a utóbbi évek túlképzésének hatásai kezd jelentkezni.
Egyetem vagy főiskola - elhanyagolható a különbség
Az egyetemi szintű képzésben részesülők fizetési elvárásaiknak átlaga jelenleg 145 ezer Ft, míg a főiskolai hallgatók esetében ez 139 ezer Ft, a különbség mindössze 4%, a piaci értékítélet napjainkban nem tesz különbséget a két oktatási forma között. Leginkább még az agrár szakterületen tér el a két adat (itt az egyetemi végzettségűek 14%-al magasabb bért várnak el a főiskolán végzettekkel összehasonlítva, de a gazdasági és informatikai területeken ez a különbség 3% alatt van.
Nyelvtudás - még mindig számít
Azzal, hogy a diplomaszerzés feltételévé vált az idegen nyelvek ismerete, jelentős javulás történt ezen a téren az idősebb korosztályok hasonló adataival összehasonlítva. Az összesített adatokat elemezve megállapítható, hogy egyetlen idegen nyelvet sem beszélők, illetve nyelvet csak alapfokon ismerők együttes aránya sem éri el a hallgatók 20%-át, a többség legalább egy, de jelentős arányuk kettő vagy három nyelvet is beszél legalább középfokon.
A gazdasági, jogi és bölcsész területek, ahol a nyelvi képzés hagyományosan erősebb, lényegesen jobb helyzetben van ebből a szempontból a többi területtel összevetve.
Érdekes lehet megvizsgálni, hogy a nyelvtudás szerepet játszik-e még a fizetési elvárásoknál.
Nem meglepő, hogy ez még jelentős szempont napjainkban is, várhatóan ez így is marad, amíg az idegen nyelvek ismerete minden korosztályban általános lesz.
Pályakezdő diplomások fizetési elvárásai
A jelenleg végzős hallgatók átlagos fizetési elvárása havi 143 ezer Ft – derül ki a candidate.hu online egyetemi, főiskolai állásbörze (www.candidate.hu) regisztrációs adatlapjára adott válaszok alapján készített elemzésből.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.