Óriásnyulakat akar a kormány a háztáji gazdaságokba

Új tenyésznyúltelepet avattak fel Gödöllőn, a Haszonállat-génmegőrzési Központ területén csütörtökön; a telep biztosítja a magyar óriásnyúl genetikai hátterét egy új háztáji programhoz is.

Háztáji óriásnyulakat nevelhetünk – Kép: Pelsőczy Csaba

Két éve indult az eddig legszélesebb körben elterjedt Nyúl-unk a munkáért program. Ennek keretében 2011-ben 200, tavaly pedig csaknem 90 család kapott tenyésznyulat, takarmányt és tudást az állattartáshoz. Relax rabbit névvel indul egy új program is, amelynek keretében magyar óriásnyulat tenyésztenek természetközeli takarmányozással, technológiával; a kiváló minőségű és állatvédelmi szempontból ideális körülmények között előállított húst a legigényesebb piac is keresi.

A tenyésztelepet, ahol a magyar óriásnyúl genetikai hátterét biztosítják a programhoz, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közigazgatási államtitkára, Poprády Géza avatta fel a gödöllői kutatóintézet területén.

Szintén évek óta tart a Hungaricum Baromfi program. Ennek keretében faluközösségek, családok az önkormányzatok által szervezve tartanak őshonos baromfifajtákat. Naposcsibét, speciális takarmányt kapnak, oktatáson vesznek részt, a hízott baromfit, illetve tojásukat pedig szervezetten dolgozzák fel és értékesítik. A magyar őshonos állatok a határon túl is jól teljesítenek.

A programok elsősorban a leghátrányosabb kistérségek településeire koncentráltak, céljuk az itt élő nehéz sorsú családok segítése, egészséges élelmiszerrel történő ellátása. Ennek része a Mintakert program is: a gödöllői kutatóintézet területén veteményest, gyümölcsöst létesítettek, amelyet két család gondoz, törekedve a minél kisebb mennyiségű vegyszer felhasználására. Rövidesen indul a Tanyató program is, amelynek keretében évente 50 kiló halat tudnak megtermelni vállalkozó szellemű közösségek, illetve tanyák gazdái – áll a központ tájékoztatójában.

Lemarad a magyar biogazdálkodás
Az Európai Unió tagországai közül Ausztriában a legnagyobb a biogazdálkodás által hasznosított terület az összes megművelt területen belül, derült ki az Eurostat adataiból Brüsszelben. Hazánk biogazdálkodása nemhogy az élen járó országok eredményétől, de még az uniós átlagtól is jócskán elmarad.
Könnyebben lehetünk őstermelők

A VM egyszerűsítette az őstermelői igazolványok kiváltásának feltételeit, így a közel 340 ezer őstermelő könnyebben juthat hozzá a gazdálkodáshoz szükséges őstermelői igazolványhoz. A minisztérium intézkedéseinek köszönhetően csökken az ügyintézési idő és az adminisztráció, egyszerre három adóévre váltható ki az őstermelői igazolvány és a három különböző adóévre szóló értékesítési betétlap. Ügyintézésre ezentúl csak akkor van szükség az igazolvány teljes érvényességi ideje (3 év) alatt, ha a személyes adataikról, a gazdaságaikról vagy a termelési adataikról jelentenek be változást. A termelőknek erre minden évben június 15-ig van lehetőségük.

 

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo