Óriási lemaradás a nyelvtudás terén

Egyre fontosabb az idegen nyelvek ismerete a vállalatoknál: az állásinterjúkon ma már ez döntő kérdés, de a bizonyítvány felmutatásával egyre kevesebb helyen elégednek meg.

A Dint Nyelviskolacsoport idén második alkalommal folytatott kérdőíves kutatást a vezetők, menedzserek nyelvtudásáról és nyelvtanulási szokásairól. A kutatásban 70 vállalat vett részt.

Megállapítható, hogy minden munkaköri csoportban jellemző az idegen nyelvek ismerete. Több mint két idegen nyelv ismerete csak a felsővezetők körében jellemző. A nyelvtudás szerepe a szervezeteknél kulcsfontosságúvá vált, és nagy az elmaradásunk a környező országokkal összehasonlítva.

A beszéd megy, a nyelvtan nem

A kutatásból kiderült, hogy minden cég fontosnak tartja a jó nyelvismeretet a felsővezetők, és 91 százalékuk a menedzserek körében. Itthon a felsővezetők és menedzserek jellemzően több idegen nyelvet is ismernek. Az angol szélsőséges egyeduralma figyelhető meg, ezt követi a német nyelv. A legégetőbb probléma a beszédkészség, míg az alkalmazottak lexikális tudását a kérdezettek jónak ítélték meg.

A válaszadó szervezetek 100 százaléka úgy véli, hogy szükség van nyelvismeretre a felsővezetők körében. A menedzserek körében szintén 91 százalékban, a szakértők körében 71 százalékban, az értékesítők körében 69 százalékban, az irodai alkalmazottak körében 66 százalékban tartották fontosnak idegen nyelvek ismeretét a résztvevő szervezetek.

Az idegen nyelvek között az angol nyelv fontossága magasan a többi idegen nyelv felett áll. A szervezetek 60 százaléka vélte úgy, hogy a német nyelv fontos számára, és viszonylag magas értéknek számít a francia és olasz nyelv 17 százalékos értéke.

Az állami nyelvoktatási támogatást nem ismerik

A kiválasztás során a nyelvtudás kulcsfontosságú. A nyelvtudás ellenőrzése többnyire elbeszélgetés alapján történik és kevésbé jellemző ennek a tudásnak a "bemondás alapján" való elsimerése, vagy hogy elég a jelentkezőnek papírral igazolnia, hogy jól kommunikál például angolul, németül. Figyelemreméltó, hogy a nyelvvizsga-bizonyítvány elfogadottsága a szervezeteknél tovább csökkent a korábbaiakhoz képest.  

A felmérésből az is kiderült, a válaszadó szervezetek 45 százalékánál folyik szervezett formában nyelvoktatás, jellemzően egyéni és csoportos tanfolyam formájában. Az alternatív nyelvtanulási formák közül a külföldi nyelvoktatást tartják a legtöbben hatékony oktatási formának, aminek a szerepe az elmúlt években rohamosan megnőtt. A válaszadók 91 százaléka nem vesz igénybe állami támogatást a nyelvoktatás finanszírozására. A vállalatok átlagosan az éves árbevétel 2,5 százalékát fordítják képzésre, 60 százalékuknál pedig nincs kialakult rendszer illetve politika a nyelvoktatásra.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo