Bár a részmunkaidőben való foglalkoztatás Közép-Kelet-Európában még elmarad a nyugat-európaiétól - Németországban például a közvetítéssel foglalkozó cégek forgalma eléri a 9 milliárd eurót - a 15-20 százalékos növekedési ütem a szegmensben működő Interconnection Consulting Group szerint figyelemreméltó.
A munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégek Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban és Szlovéniában tavaly 18 százalékkal 600 millió euróra növelték árbevételüket, 450 ezer részmunkaidős dolgozó kiközvetítésével.
A vizsgált kelet-európai országok közül Lengyelországban a legnagyobb a részmunkaidős piac: az öt vizsgált ország összevont bevételének 41,6 százaléka (260 millió euró), a kikölcsönzött dolgozók 46 százaléka jut ide, s Lengyelországban nőtt a legdinamikusabban a piac tavaly az előző évhez képest: 24,8 százalékkal. A második és a harmadik helyen Magyarország és Csehország áll, rájuk az összevont forgalom 21,6, illetve 18,7 százaléka jut, Szlovéniára 11,4 százalék, Szlovákiára 7,7 százalék.
A munkaerő-kölcsönzés terjedését Kelet-Európában szakértők főleg a jobb gazdasági helyzettel és a jogi viszonyok kedvezőbbé válásával magyarázzák. Egyelőre azonban még nagy a lemaradás, miközben Európa nyugati felében kölcsönmunkaerővel töltik be a munkahelyek 10-15 százalékát, ez hazánkban mindössze 2-3 százalék.