A telep a Szentes-Lapistó körül egy héttel korábbi fertőzés miatt kialakított 10 kilométeres megfigyelési zónán belül található. Az MTI tudósítója a helyszínen személyesen győződött meg a fertőtlenítési munkákról. A telepen a déli órákban fehér védőöltözetet és maszkot viselő munkások géppel kihordták a trágyát az épületekből és egy konténerben helyezték el. A drótkerítéssel körbevett telepről csak kéz- és lábfertőtlenítés után lehet kijönni.
A teleptől néhány száz méterre maszkot viselő rendőrök vizsgálták át az autókat - mozgóellenőrként, szúrópróbaszerűen vizsgálják, szállítanak-e baromfit, tojást, tollat a járművek.
Az első megbetegedéseket a telepen pénteken késő délután észlelték, az állatorvosok helyszíni kórbonctani vizsgálata alapján szombaton felmerült a gyanúja, hogy az idegrendszeri betegségre utaló tüneteket madárinfluenza okozza - mondta Szigeti Sándor, Csongrád megyei főállatorvos az MTI-nek. Így kellett rendelni a 9.400 állat preventív leölését. A megvizsgált állatokból mintát küldtek a nemzeti referencia laboratóriumba.
A szakember közölte, a telep 1 kilométeres körzetén belül 4 tanya található, 367 baromfival, az uniós előírások alapján ezeket az állatokat is meg kellett ölni. A 3 kilométeres védelmi zóna átvizsgálása már befejeződött, a területen 29 tanyán 535 szárnyas volt, ám újabb megbetegedést nem találtak. Jelenleg mintegy húsz állatorvos a 10 kilométeres megfigyelési zóna ellenőrzését végzi, ez egy-két nap alatt fejeződhet be - tudatta a főállatorvos.
Szigeti Sándor szerint a négyhetes állomány megfertőződése "elgondolkodtató", hiszen a fiatal állatokat teljesen zártan tartják, elvileg nem érintkezhettek vadmadarakkal. A helyszíni vizsgálat alapján azonban arra lehet következtetni, hogy a megbetegedést mégis a környéken nagy számban élő fácánok okozhatták, amelyek a telepre berepülve adhatták át a vírust.
Tavaly nyárig 18-20 milliárdos kár érte a baromfiágazatot a vírus miatt.