A konferencia sajtótájékoztatóján is Orbán Krisztián szerzői minőségében ismertette a tanulmányírók fő megállapításait és a kormányzatnak szóló üzeneteit. Javaslataik között első helyen az állami alkalmazottak bruttó bérének két évre történő befagyasztását indítványozzák. Az állami szektorban dolgozók számát - hirdeti a második pont - közel 100 ezerrel kell csökkenteni, indítványozzák az egészségügyben a vizitdíj bevezetését és a büdzsé gyógyszerkiadásai visszafogását, továbbá a munkaerő-tartalékok mozgósítását és az adórendszer átalakítását is az azonnali beavatkozások eszközeként nevezték meg. Az indítványok előzményét, a tanulmányt ismertetve Orbán Krisztián ismert megállapításokat tett mind az államháztartás magas hiányáról és annak következtében a fellépő, az üzleti szféra finanszírozását megnehezítő kiszorító hatásról, mind a foglalkoztatás szerintük rendkívül alacsony szintjéről. Az államháztartás finanszírozási igénye 2002 óta tartósan a GDP 9 százalékának felel meg, s ha az idén nincsenek ellenlépések, 10 százalékra nőne. A folyó kiadások növekedését mutatta ki a tanulmány, illetve az eladósodási folyamat trendjét is veszélyesnek tartják, mivel ismét elérte az 1995-ös szintet.
A forint sebezhetőségét egyre több jel igazolja - fejtegette Orbán, hozzátéve, hogy ha valóban bekövetkezik egy jelentős leértékelődés, akkor az növekedési áldozatokkal járna együtt. Úgy, mint ahogyan 1995-ben már megtörtént. Tehát - tanácsolja a tanulmány szerzőgárdája - minden áron el kell kerülni a forint jelentős leértékelődését. És ezzel nem szükségképpen ellentétes az, hogy strukturális változtatások eredményeképpen a növekedési potenciált amennyire csak lehet, kihasználja a magyar gazdaság. Javaslatot is tesznek az elemzők, miszerint hiteles gazdaságpolitikával - benne a hiány kiadás alapú csökkentésével - és a foglalkoztatás növelésével lehet operálni. Ezen állításokat magyarázva azzal az alaptézissel álltak elő, hogy a magyar gazdaság 20-25 éve képtelen megszabadulni az ördögi körétől. Ez a magas költségvetési hiányban ölt testet, illetve abban, hogy a viszonylagos stabilitást a magas adóterhek biztosítják, miközben nem lehet kitörni a strukturálisan alacsony foglalkoztatási szintből. Tehát nem is tudjuk a lehetséges, indokolt módon kihasználni a növekedési potenciált.
A csak a költségvetési hiány csökkentésére - azaz kiadáscsökkentésre, adónövelésre - alapozó javaslatokkal nem lehet megszüntetni az ördögi kört, fejtegette annak mibenlétét Orbán Krisztián. A megoldás: nem mellőzve a költségvetési hiány lefaragását elsősorban kiadáscsökkentéssel, szükséges az átmeneti adónövelés is, igaz, nem a munkát terhelő közterheket kell felfelé megváltoztatni. Az átfogó adóreform mellett aktív foglalkoztatáspolitikát is indítványoznak a tanulmányírók, melyre a manapság gondoltnál lényegesen erőteljesebb a kiadáscsökkentés révén látnak módot. Ez azt jelenti, hogy a költségvetési hiányt is jócskán nagyobb csökkentésre ítélik, mint amekkorával mostanában számolnak a gazdaságpolitikusok. A tanulmányírók javasolta drákói beavatkozásokkal érhető el a munkát terhelő adók csökkentése. A javuló foglalkoztatnak pedig a GDP-növekedés, illetve a deficit-mérséklődés a remélt hozadéka.
Mindezen elgondolásokhoz egy-két számot is hozzárendeltek az elemzés készítői. Megfogalmazták, hogy a gazdaságpolitika hitelességének helyreállításához a GDP 3,5-4 százalékát kitevő hiánycsökkentés szükségeltetik. A foglalkoztatási terhek csökkentését is lényegesnek ítélik, mely további 1,5 százaléknyi további kiadáslefaragást indokol. Végeredményben 1100-1200 milliárd forintos hiánycsökkentést számszerűsítettek a Makroegyensúly és növekedés című tanulmány készítői. Az ördögi kör lefaragásához, érveltek egy kérdés megválaszolásakor az elemzők, az a 300 milliárdos - most már nyilvánosan is elhangzó - kormánycsomag-tervezet kevés lesz tehát, mellyel az év hátralevő részében hovatovább hivatalból számolni lehet. Orbán Krisztián védelmébe vette a vizitdíj, amúgy alkalmankénti 200 forintban meghatározandó bevezetését az egészségügyiben, mondván sem ez a javaslat, sem a többi nem arról szól, hogy a jelentős létszámú és természetesen szerény jövedelmű rétegeket vinnének a padlóra megszorításaikkal.