Az „Europa Barometer” 9 közép- és kelet-európai országban (Bulgária, Jugoszlávia, Horvátország, Lengyelország, Románia, Szlovénia, Szlovákia, Cseh Köztársaság és Magyarország) 720 vezető és 9000 más személy megkérdezésével évente készített felmérés. A Bank Austria Creditanstalt Csoport a vizsgálat eredményeit az idén harmadik alkalommal mutatta be az „Európa Fórum“ keretében.
A lakosság visszafogottabb támogatása
A lakosság körében kevésbé optimista a hangulat, mint a vezetők között: mindössze 58 %-uk hisz az EU-bővítés pozitív hatásaiban. 17 % tart a negatív következményektől, 12% pedig közömbösnek tartja azt, illetve 14 %-nak nincs véleménye a kérdésről. A legnagyobb támogatás 91 %-kal Lengyelországban tapasztalható, majd Bulgária következik 90 %-kal, azután pedig a Cseh Köztársaság 88 %-kal. A legtöbb “pesszimista” 15-15 % Horvátországban és Szlovéniában nyilatkozott.
Minél előbb euró
A közép- és kelet-európai felső vezetők 58 %-a szeretné, ha az eurót minél előbb bevezetnék. Az egységes valutára való áttérés támogatóinak tábora évről ever nő: 2001-ben a megkérdezett top-menedzserek 52 %-a, 2000-ben pedig 34 %-a érvelt az euro mellett. 2002-ben 39 % mondta, hogy inkább várna bizonyos ideig, de csak 3 % ellenezte az eurót, mint egységes fizetőeszközt. Az euróval kapcsolatban a vezetők Bulgáriában, Horvátországban és Lengyelországban optimisták. A magyar, román, szlovák és cseh felső vezetők inkább szkeptikusak az azonnali bevezetését illetően.
Magas elvárások
A közép- és kelet-európai térség jövőbeni gazdasági fejlődését tekintve nagyok az elvárások: a vezetők 64 %-a véli úgy, hogy Közép- és Kelet-Európa a világ egyik leggyorsabban fejlődő régiójává válik (2001-ben: 65 %). Mindössze 10 % kételkedik a gyors fellendülésben (2001-ben: 13 %). - Ezek az eredmények igazolják a régióval szembeni elvárásainkat, és egyértelművé teszik, hogy a gazdasági élet véleményformálói is támogatják az egységes Európát – jelentette ki Ferdinand Lacina volt pénzügyminiszter, a BA/CA igazgatóságának tanácsadója.
A megkérdezetteknek összesen 68 %-a (2001-ben: 69 %, 2000-ben: 78 %) véli úgy, hogy országának gazdasága nemzetközi összehasonlításban nagyobb szerepet játszik majd, mint jelenleg. - A realizmus behozta lemaradását az elmúlt évek eufóriájával szemben – hangsúlyozta Martin Mayr , a BA/CA piackutatója az ez évi eredmények kapcsán. Magyarországon 66-ról 58 %-ra csökkent a pozitívan gondolkodók száma, a Cseh Köztársaságban 84-ről 68 %-ra, Szlovéniában 45-ről 39 %-ra, és Bulgáriában 89-ről 63 %-ra. 64-ről 69 %-ra növekedett viszont a pozitív várakozás Lengyelországban, Horvátországban 61-ről 81 %-ra, míg Romániában 59-ről 81 %-ra. A „pesszimisták“ elsősorban a magyar és a román megkérdezettek közül kerültek ki.
Legalább öt első körben csatlakozó
Az „Europa Barometer” és a vezetők bizakodása szinte egyértelműen azt jelzi, hogy az Európai Unió 2010-ig legalább öt új tagállammal bővül. Magyarországgal, Lengyelországgal, a Cseh Köztársasággal, Szlovéniával és Szlovákiával biztosan számolnak. Leginkább a csehek biztosak a dolgukban, ahol a gazdaság minden főbb szereplőjének meggyőződése (100 %), hogy 2010-ig EU-tagok lesznek.
Ugyanakkor más kép tárul elénk a lakossági vélemények alapján: Bár az Európai Unió részéről már többször elhangzott a 2004-es dátum, mint az első felvételek időpontja, a lakosság mégsem alakított ki egyértelmű véleményt e tekintetben. Ebből adódóan 11 (Lengyelországban), ill. 40 % (Szlovákiában) között van azoknak az aránya, akiknek nincs véleményük a csatlakozás esetleges időpontjáról. Ferdinand Lacina úgy véli, hogy ezekben a számokban vélhetően a lakosság körében tapasztalható információveszteség tükröződik.
A cseh, magyar, lengyel, szlovén és szlovák vezetők saját országuk csatlakozását tekintve különlegesen optimisták (mindenütt 88 % felett). Pozitív azonban az alaphangulat azokban az országokban is, amelyek még meg sem kezdték a csatlakozási tárgyalásokat. A horvátok 65 %-a, a jugoszlávoknak pedig 39 %-a gondolja úgy, hogy országuk 2010-ig az EU tagja lesz.
Visszafogott lelkesedés
Ez „Europa Barometer” adatainak jelentős részét az ún. „lelkesedési index“ határozza meg. Ennek célja az, hogy első ránézésre megmutassa, mely országokban nagy a várakozás és az optimizmus, illetve hol jellemző inkább a visszafogottság.
A romániai és magyarországi vezetők különösen nagy várakozással tekintenek a csatlakozás elé. Mögöttük jelentősen lemaradva következnek a cseh, lengyel és szlovák felső vezetők. A bolgárokat, horvátokat és jugoszlávokat a visszafogott optimizmus jellemzi. A rangsor végén Szlovénia áll. Összességében azonban fontos kiemelni, hogy a felső vezetők körében mindenhol pozitív hangulat uralkodik. - A lelkesedési index minden piaci területen egyértelműen a pozitív tartományban van – hangsúlyozta Martin Mayr .
Optimisták a társult országok - a Bank Austria Creditanstalt Csoport közvéleménykutatása
Az EU keleti bővítése körüli nézeteltérések nem nagyon befolyásolják a csatlakozni vágyó országokat. Az egyre hevesebbé váló viták - a Beneš-dekrétum, a mezőgazdasági reformok, a pénzügyi és költségvetési intézkedések – ellenére a felső vezetők és a teljes lakosság pozitív hangulatát tükrözi a Bank Austria Creditanstalt Csoport közvéleménykutatása, az „Europa Barometer. A tavalyihoz hasonlóan a megkérdezett vezetők 83 %-a szerint a bővítés előnyöket hoz saját országuk számára. 73 % azonban (2001-ben: 74%) úgy véli, hogy a jelenlegi EU -tagállamok is profitálnak majd a bővítésből. Mindössze a megkérdezettek 9 %-a - 2001-ben 10%-a - tart a negatív következményektől.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.