Az Euler Hermes és az Allianz Research előrejelzése jelentős kihívásként említi, hogy a válság után megugró igényeket akadozó ellátási láncok és korlátozott nyersanyag-hozzáférés mellett kell kielégíteni. A nagykereskedelemhez képest a kiskereskedelmi árak többnyire nagyobb mértékben nőnek, és a cégeknek csak egy kisebb csoportja tudja a drágulást az árak emelésével áthárítani a fogyasztókra.
Ebben a helyzetben a közlemény kulcsfontosságúnak tekinti a vállalati készpénztartalékokat, ami Európában 690 milliárd euróval magasabb, mint a járvány előtt. Az elemzés szerint nagyrészt ennek köszönhetők a kedvező kilátások, de az értékesítések várhatóan szintén bővülnek, mivel a korábban elhalasztott vásárlások az idei forgalmat gyarapíthatják. A kilátásokat kiszámíthatatlan következményekkel járó, vagy váratlan események is befolyásolhatják.
Az elemzők már számoltak az ukrán-orosz konfliktus kiterjedésével, ami - mint írták - elsősorban a kőolaj és a gáz jelentős drágulásával fenyeget, és főképp az energiaszektor árrését csökkentené. Az idei második fél évben ugyanakkor enyhülhet az infláció, ami a bérköltségek csökkenését eredményezheti.
(MTI)