A Reuters elemzésének egyenesen azt a címet adta, hogy a robusztus amerikai gazdaságnak talán nincs szüksége Trump nagy reformjaira. A hírügynökség szakértője úgy látja, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök agresszív importvámokkal, szigorú bevándorlási politikával, a szabályok csökkentésével és kisebb kormányzat ígéreteivel kampányolt, de eközben a gazdaságnak másra lenne szüksége.
A gazdaság termelése a trend felett bővül. A munkaerőpiac a maximális foglalkoztatottság és munkahelyteremtés közelében. Egyedül az inflációs kilátások bizonytalanok. Trump valószínűleg beindítja ígért reformjait annak ellenére, hogy a gazdaság jelenleg nem szorul a 2017-eshez hasonló adócsökkentések által nyújtott ösztönzésre.
Az Egyesült Államokban decemberben a vártnál több munkahely jött létre, ezzel egy időben a munkanélküliségi ráta is 4,1 százalékra csökkent a novemberi 4,2 százalékról. A friss adatok szerint 256 ezer új munkahelyet teremtettek, ami jóval meghaladja a várt 165 és a novemberi 212 ezret is. Az órabérek 0,3 százalékkal emelkedtek hó/hó alapon, az éves bérnövekedés azonban 10 bázisponttal elmaradt a várt 4 százaléktól.
Az erős decemberi munkaerőpiaci jelentésre a piac meglepő módon részvényeladással reagált, ami azt mutatja, hogy a befektetők hajlanak a korrekcióra, tekintettel a magas eszközértékekre és a hozamokat felfelé mozgató kötvénypiacra.
„A Trump-adminisztráció sikere az lenne, ha nem ártana a rendkívül jól teljesítő gazdaságnak, amelyet örököl” – mondta Mark Zandi, a Moody's Analytics vezető közgazdásza. A vámok, a kitoloncolások és a hiányból finanszírozott adócsökkentések tervezett kombinációja kárt fog okozni. Hogy mennyit, az attól függ, milyen agresszíven követik ezt a politikát – véli a szakember.