Péntek reggel a nyugat-európai részvénypiacok, követve a Wall Streetet és az ázsiai piacokat, meredek emelkedéssel nyitottak, a tervezett amerikai mentőintézkedések keltette bizalom hullámán. A vezető New York-i tőzsdemutatók már tegnap komoly emelkedéssel zártak. A kereskedők tájékoztatása szerint a csütörtöki nap utolsó egy órájában változott meg az addig igen lehangoló kép.
A negatívból tartományból rendkívüli gyorsasággal nyereségbe csaptak át az irányadó mutatók a CNBC amerikai gazdasági hírtelevízió értesülésére, amit később egyre több forrás megerősített. Ennek lényege, hogy az amerikai kormány létrehozná a Resolution Trust Corp.ot (RTC), amely átvenné a felügyeletet a csődbe jutott cégek felett. Azokat rendbe tenné, garantálva adósságaikat, majd értékesítené.
Az RTC létezett már a 80-as évek végi, 90-es évek eleji pénzügyi válság idején, majd működését befejezve megszűnt. Az RTC ismételt felállításáról állítólag már egyeztet az amerikai pénzügyminiszter a kongresszus képviselőivel. Megfigyelők szerint azonban kevés az esély a terv gyors elfogadására, mivel alig van már idő november 4-ike előtt, amikor új elnökről és összetételű kongresszusról döntenek a szavazók.
Kedvezően fogadta a piac azt is, hogy a világ vezető jegybankjai összehangolt akciókkal dollár milliárdokat pumpálnak a világ pénzpiacaiba, amivel a hitelek befagyasztását kívánják megelőzni. Az amerikai jegybank (Fed), az Európai Központi Bank (EKB), a brit jegybank (BoE), a japán jegybank (BoJ) a svájci és a kanadai központi bank csak csütörtökön legalább 200 milliárd dollárt fordított erre. (Mindeközben vizsgálat indult illegális short ügyletek miatt több Wall Street-i pénzintézet, többek között a Goldman Sachs és a Morgan Stanley részvénykereskedéseiben)
Ezek után a legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 5,2 százalékos előretöréssel kezdett ma, az első óra vége felé 5,01 százalékos nyereséggel 1116,93 pontnál tartott, 25,86 százalékkal elmaradva az év végi értékétől. E heti vesztesége 3,5 százalékra csökkent.