A hatásvizsgálati dokumentum szerint az ellátásokra vonatkozó szabályozás módosítását az indokolja, hogy a Magyary-program egyszerűsítési programjának elfogadásáról szóló kormányhatározatban előírták a nyugdíjbiztosítással vagy nyugdíjigazgatással összefüggő eljárások egyszerűsítését. Azt írták, hogy a tervezett intézkedéssel a lakosság adminisztratív terhei csökkennek, és egyszerűsödik az ügyintézés - írja a Magyar Távirati Iroda.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szombatig várja a véleményeket a tervezethez, amely több jogszabálynak, illetve azok mellékleteinek a módosítását tartalmazza. A változtatás érintené a nyugellátás iránti igény bejelentésére szolgáló nyomtatvány és elektronikus űrlap adattartalmát, a nyugellátás iránti igény bejelentéséhez csatolandó iratokat, a kivételes nyugellátás megállapítása, annak emelésének engedélyezése és az egyszeri segély engedélyezése iránti kérelem benyújtására szolgáló nyomtatvány és elektronikus űrlap kitöltéséhez szükséges adatok körét.
A tervezetben előírják: át kell alakítani az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság honlapját annak érdekében, hogy az átláthatóbb legyen, segítse elő az ügyfelek tájékoztatását, a szükséges adatlapok és elektronikus űrlapok egyszerűbben hozzáférhetőek legyenek, egyértelműen legyenek felsorolva a kérelemhez csatolandó dokumentumok, és könnyebb legyen a vonatkozó jogszabályokat megismerni. Az adatlapokat és az elektronikus űrlapokat úgy kell átalakítani, hogy a kérdések egyértelműek legyenek, lehessen tudni, mely kérdésekre kell feltétlenül válaszolni, továbbá meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy az ügyfél több módon is időpontot kérhessen személyes ügyintézéshez.
A tervezetben kiemelik: meg kell teremteni a feltételeit annak, hogy a polgárok személyi és lakcímadatait tartalmazó nyilvántartás törvény alapján igényelhető adataihoz a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek informatikai úton és gyorsan hozzáférjenek.
IPA és cafeteria: Máris visszakozna a kormány?
Máris visszakozna a kormány a legutóbbi Matolcsy-csomag egyes elemeitől, mert rádöbbent, hogy többet ártana velük, mint használna – írja az origo. A gyors visszavonuló az iparűzési adót és a cafeteria szigorítását érintené, így közel 80 milliárdos bevételkieséssel járna.
Ennek a csomagnak a részeként 2013 január elsejétől az iparűzési adó tekintetében történt javaslat, amely azt mondja ki, hogy az ipa alapjából csak az eladott áruk beszerzési értékének 80 százaléka lenne levonható. Szakértők már korábban is jelezték fenntartásaikat az intézkedés hatásaival kapcsolatban – erről itt olvashat bővebben. Ugyanezen csomag részeként ( melyről itt olvashat bővebben) döntöttek a béren kívüli juttatások Eho mértékének 10-ről 27 százalékra növeléséről. Így szakértők szerint a juttatások adóelőnye olyan mértékben szűkül, hogy a munkáltatók nyilván elgondolkodnak rajta, hogy így megéri-e. A felmérések is azt mutatják, hogy a jelen gazdasági helyzetben könnyen feladják.