"A nehéz helyzetben lévő kisvállalkozásoknak soha nem volt még ilyen égető szükségük a hitelekre, éppen ezért nem szabad, hogy az európai bankok ráüljenek arra az uniós szinten 200 milliárd eurós mentőcsomagra, amelyet a Bizottság a tagállamok adófizetőinek pénzéből juttatott nekik" - hangsúlyozta Herczog Edit. A képviselő szerint míg a bankok a gazdasági helyzet bizonytalanságára hivatkozva visszatartják a hitelkihelyezést, a kis- és középvállalkozások vezetői arra panaszkodnak, hogy források hiányában vállalkozások ezrei és munkahelyek tízezrei kerülnek veszélybe.
Jelen helyzetben az a legfontosabb - vélekedett Herczog -, hogy a bankok a felelős hitelezés gyakorlatát figyelembe véve mielőbb megkezdjék a gazdaság élénkítését. "Az adófizetők, a kormányok és az európai intézmények már megtették a magukét, most a bankokon a sor, hogy bizonyítsák: ők is érdekeltek a gazdasági helyzet megoldásában" - emelte ki.
A képviselő szerint a kisvállalkozások helyzete egyben az európai szolidaritás próbája is: megmutatja, hogy Európa képes kockázatközösséget vállalni az eurózónán kívüli tagállamokkal. A döntően az euróövezet stabilizálását célzó lépések ugyanis könnyen pénzügyi vákuumot idézhetnek elő Közép-Kelet-Európában: a pénzügyileg kevésbé vonzó térség vállalkozásaitól vonhatnak el életmentő forrásokat. Herczog Edit arra kérte az európai döntéshozókat és a bankszektor képviselőit: ne hagyják, hogy létrejöjjön a kétsebességes Európa, mert a térség leszakadása katasztrofális gazdasági következményekkel járhat.