A hőszigetelés után is van mit tenni
Ha azon szerencsés kevesek közé tartozunk, akiknek otthona jól hőszigetelt, még mindig van néhány sarkalatos pont, ahol „megfoghatjuk” az energiát. Ilyen például egy okosotthon-rendszer kialakítása, ami közvetlenül a rezsi csökkenését eredményezi. A fűtés költségeinek akár 13-20 százalékát is megtakaríthatjuk az előre beprogramozott időzítéssel és a részleges, szobánkénti távszabályozással. De egy okosotthon kialakításával akár a melegvíz-használatot is megreformálhatjuk: a bojlerek időzítésével például a felhasznált energia 25 százalékát is megtakaríthatjuk!
„Újépítésű házak esetében vagy felújításnál kapóra jöhet a hővisszanyerős szellőztetős rendszer is, ami tulajdonképpen hermetikusan lezárja az egész házat. A beépített ventilátornak hála nem szökik el télen a meleg, mégis folyamatos a friss oxigén-pótlás, ablaknyitás nélkül is! A legmodernebb rendszerek pedig akár azt is érzékelik, hányan tartózkodnak a szobában, és ennek megfelelően szabályozzák a szellőzést” – árulta el Tóth Marcell, a Wosser Energetika Kft. ügyvezetője.
Napelem – az örök adu ász
A napelemes rendszer kiépítése a legnépszerűbb megoldás, mivel hatékony és környezetbarát. Elegendő akár otthonunk vagy vállalkozásunk energiaigényének kielégítésére. A rendszer az áramot a napsugárzás erejéből nyeri ki és egy inverter segítségével alakítja át. Nem csak környezetbarát, pénzt is megtakarít nekünk, sőt, a rendszer kiépítése még az ingatlan értékét is növeli!
A hagyományos megoldások mellett a napelemes rendszerek már bő választékkal rendelkeznek mind a technológiai megoldások, mind pedig a márkák tekintetében. A legfontosabb szempont a választásnál, hogy megbízható és biztonságos rendszer mellett tegyük le a voksunkat. Az egyik, egyre népszerűbb lehetőség az úgynevezett akkumulátoros rendszer, amelynél az akkumulátornak hála áramszünet esetén és akár éjszaka is rendelkezésünkre áll zöld energia, így csökkenthetjük a függőséget az áramszolgáltatótól és egyben növelhetjük az önellátásunk mértékét, ami mindenképpen az energiahatékony jövő kritériuma.