A tanulmány összesen csaknem 2000 vezető társaságnál (a Global Fortune 500 (GFT250) cége közül az első 250-nél, illetve a vizsgált 19 ország 100 legnagyobb vállalatánál) értékelte a környezetvédelmi, szociális és egészségügyi teljesítményükről készített jelentéseket. Eszerint a pénzügyi beszámolón túl a Fortune top 250 cégek 45%-a, míg az országonkénti top 100 cég 28 %-a készített különálló jelentést környezetvédelmi, szociális és egészségügyi teljesítményéről. További tanulság, hogy a jelentéskészítés ma már nem korlátozódik csak a környezetre jelentős hatással bíró szektorokra, vagy a fejlett nyugati gazdaságokra, hanem a fenntarthatóság mérése és közzététele mindinkább szektorsemlegessé, és univerzálissá válik.
A cégek működésében érdekelt csoportok (részvényesek, befektetők, hatóságok, alkalmazottak, fogyasztók, kormányzat, társadalmi és szakmai szervezetek) egyre nagyobb nyomást gyakorolnak a vállalatokra, hogy a pénzügyi beszámolók mellett külön jelentést is kiadjanak a szociális, illetve egészségügyi, munkabiztonsági, és környezetvédelmi helyzetükről és működésükről. A pénzügyi szektor (felismerve az összefüggést a pénzügyi teljesítmény és a cégek szociális/környezetvédelmi teljesítménye között) ugyanakkor a beruházási döntésekben mind inkább figyelembe veszi az adott vállalat fenntarthatósági kockázatait. Ezzel összhangban ma már több kormány megköveteli a különálló, vagy a pénzügyi beszámolóhoz kapcsolódó jelentések elkészítését, ugyanakkor sok cég igyekszik bekerülni a pénzügyi piacokon presztízst biztosító, speciális indexeken (Dow Jones Sustainability Group Index, FTSE4GOOD Index) jegyzett vállalatok körébe. A fenntarthatóság ténye és kommunikációja tehát mind nagyobb szerepet kap a befektetési döntésekben, illetve a tőkeszerzésben – érvel Salánki Zoltán , a KPMG környezetvédelmi tanácsadója.
A felmérés megerősítette, hogy a fenntarthatósági jelentést készítő vállalatok többféle módon növelhetik az üzleti teljesítményüket. A jó vállalati fenntarthatósági teljesítmény egyrészt növeli a pénzügyi szféra elismerését, és ezáltal könnyebben juthatnak befektetési tőkéhez, valamint növelhetik a cég megbecsülést és hírnevét is. A hatékonyság növelésének szintén fontos hozama, hogy általa csökkenthetőek a működési költségek. Az innovatív termékek és szolgáltatások fejlesztésével pedig új piacok nyílhatnak meg, ráadásul, növekszik a cégek esélye, hogy a legkiválóbb szakembereket megszerezzék. Az sem mellékes szempont, hogy az integrált kockázatmenedzsmenttel a cégek csökkenthetik a vállalati felelősséget és kötelezettségeket.
A különálló jelentések közül ma az egészségügyi, munkabiztonsági és környezetvédelmi (Health, Safety and Environment – HSE) jelentések a legelterjedtebbek, de mind gyakoribbak a még szélesebb területeket lefedő, főként szociális és fenntarthatósági jelentések. - Meghatározó trend, hogy a korábbi, a pénzügyi beszámolóba illesztett, környezetvédelmi teljesítményről szóló fejezet helyett a hangsúly ma már különálló és átfogó – a környezetvédelmi, szociális és gazdasági teljesítményt összegző – fenntarthatósági jelentések felé tolódik el” – hangsúlyozta George Molenkamp , a KPMG Global Sustainability Services partnere.
A vizsgált GFT250 vállalat 45 százaléka közölt különálló fenntarthatósági jelentést az elmúlt időszakban, szemben a korábbi 35%-kal. Az országonkénti top 100 cég értékeléséből kiderült, hogy a Japánban a legnagyobb a külön jelentést kiadók aránya (72%), őket Nagy-Britannia (49%), majd az USA (36%), Hollandia (35%), Finnország (32%) és Németország (32 %) követi. Magyarország (a legnagyobb 100 cég 8%-a készített ilyen jelentést) megelőzi a listán Szlovéniát (5%), Görögországot (2%) és Dél—Afrikát. -Hazánkban jelenleg nem kötelező sem a környezetvédelmi, sem a fenntarthatósági jelentések készítése, ezért meglepőnek tűnhet, hogy a vizsgált nagy magyar cégek 8%-a – valamint több más, az elemzésben nem szereplő cég – proaktív módon, mégis készít ilyen jelentéseket. Persze tudni kell, hogy többségük multinacionális cég hazai leányvállalata, amelyek a jelentéskészítéssel az anyacég gyakorlatát követik. Mindenesetre tény, hogy egyre több cég ismeri fel a fenntarthatósági jelentések pénzügyi jelentőségét az üzleti döntésekben, legyen az befektetés, átalakulás vagy tranzakció, a vállalati PR, illetve a hatóságokkal fenntartott kapcsolat javítása, vagy a fejlesztési projektek tőketámogatása – hangsúlyozta Salánki Zoltán .
Bár a jelentéstétel mindinkább univerzálissá és szektorsemlegessé válik, jellemzően a nagyvállalatokkal rendelkező államokban (USA, UK, Japán, Franciaország, Németország) a legmagasabb a jelentők aránya. A szektorokat elemezve továbbra is vegyipari cégek (100%), a gyógyszergyártók (86%), az elektronikai ipar (84%), az autógyártás (73%), illetve a gáz és olajipar vállalatai (58%) a leggyakoribb jelentéskészítők, ugyanakkor például bankok, biztosítók egy része is közzétett már hasonló jelentéseket.
A másik jellemző tendencia a jelentések tanúsíttatása független szakértőkkel. A felmérés szerint a jelentések negyedét tanúsíttatták, azaz a cégek negyede tartotta fontosnak, hogy a közölt információt egy harmadik fél is hitelesnek és megbízhatónak ítélje. Mivel jelenleg nincsenek nemzetközileg elfogadott tanúsítási standardok, a legtöbb társaság a világ vezető könyvvizsgáló cégeit kéri fel a hitelesítésre (ők végzik a tanúsítások 65%-át), hiszen ők rendelkeznek a legnagyobb tapasztalattal az auditfolyamatokról, és élen járnak a hiányzó standardok kidolgozásában is.
Egyre gyakoribb az internetes jelentéskészítés és –közlés is, illetve a jelentések specializálása az érintett érdekcsoportok számára.
Nő a fenntarthatósági jelentések száma - A KPMG nemzetközi felmérése
Világszerte egyre több vezető cég készít a pénzügyi jelentéseken túl hitelesített fenntarthatósági jelentést is, hogy ezzel is jelezze, fontosnak tartja fenntarthatóság összetevőinek folyamatos értékelését, valamint az eredmények nyilvános közzétételét. A KPMG nemzetközi felméréséből kiderül, hogy minden korábbinál több társaság készít külön jelentést környezetvédelmi, szociális és egészségügyi teljesítményéről, illetve tanúsíttatja azt független szakértővel. A tanácsadó cég 1993 óta, háromévente készít minderről nemzetközi felmérést, az idei az első jelentés, amelyben a vizsgált 19 ország között szerepel Magyarország is.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.