A Gazdasági és Szociális Tanács (GSZT) csütörtöki budapesti ülésén az MKIK elnöke rámutatott: a gazdaság szerint igencsak szükséges, hogy a nagy elosztórendszerek sikerorientáltabbak, hatékonyabbak legyenek, ugyanígy a közigazgatás, az oktatás, a kutatás-fejlesztés kövesse a gazdaság igényeit.
A gazdaság szereplői örömmel hallják, hogy a kormányzatban megvan az elhatározás az érdemi reformokra. Készek segíteni, támogatni ezeket a reformlépéseket - jelentette ki. Ugyanakkor az MKIK elnöke arra is figyelmeztetett: először rendbe kell tenni a költségvetést, a hiányt, e nélkül nem lehet érdemben reformokról beszélni.
Parragh László arra is felhívta a figyelmet: sok múlik majd azon, milyen társadalmi csoportok milyen ellenállása igyekszik majd meghiúsítani a reformlépéseket. Szerinte a reformok úgy lehetnek csak sikeresek, ha mindenki érzi: valamilyen formában ez személyesen az ő érdeke is. Gyurcsány Ferenc a fórumon zárszavában is foglalkozott ezzel a kérdéssel. Elmondta: a megszokott viszonyok átalakítása szükségszerűen feszültségeket jelent. Viszont az nem működik, hogy mindenki másra mutogat, azt állítva, hogy nála minden rendben van, de a reformok minden más helyen szükségesek. A reformok feszültségeket, de hasznot, előnyöket is hoznak valamennyi állampolgárnak, az egész országnak, ezt kell megérteni - utalt rá a kijelölt miniszterelnök.
Csak rosszul vezetett
Demján Sándor, a GSZT soros elnöke zárszavában arról szólt, nincs szegény, csak rosszul vezetett ország. Ha viszont egy országot kollektívan vezetnek, akkor mindez nem csak a kormány, a kormányzó pártok, hanem a szellemi, valamint a politikai elit, az egész társadalom felelőssége.
A soros elnök szólt arról is, hogy egy széleskörű társadalmi szerződésben a társadalom egyes szereplői, akik a GSZT-ben is képviseltetik magukat, kompromisszumokat vállalhatnak, megegyezhetnek alapvető stratégiai kérdésekben az ország haladása érdekében. Egy ilyen szerződés kimunkálása már elkezdődött, de elfogadása a sok szereplő miatt még hosszabb időt vesz igénybe. Így a társadalmi szerződés még nem segítheti közvetlenül a most aktuális államháztartási, a külső és belső egyensúly javítására vonatkozó intézkedéseket, a legsürgősebb reformokat, de hosszabb távon hozzájárul majd azok sikeréhez - húzta alá Demján Sándor.