A Hollandiában kifejlesztett forradalmi módszerrel kezelt nád nem gyullad meg lánggal, nem füstöl intenzíven, és a tűz nem terjed rajta tovább. Ez azt jelenti, hogy a nádtető érdemben tűzbiztosabbá válik.
„A fejlesztés több éves kutatás-fejlesztés eredménye. Számos égési tesztet, nedvesség- és élettartam-vizsgálatot végeztek a szer fejlesztése során, hogy biztosítsák annak hatékonyságát szélsőséges körülmények között is. Az eredményeket nyilvánosan is elérhető tűztesztek is bizonyítják” – hangsúlyozta Vadász András.
A korábbi kezelések többsége csupán felületi védelemre épült, amely az idő múlásával, a csapadék hatására lemosódhatott. Az új módszer különlegessége, hogy a nád minden rostszálába behatol, így az égéshez szükséges oxigén és hő hatását lényegesen lecsökkenti. Az anyag másik tulajdonsága, hogy egy impregnáló réteget képez a felületen, ezáltal segíti a csapadék gyors távozását.
Új távlatok a nád felhasználásában
Mostantól nem csupán a Balaton-felvidékre vagy a műemléki övezetekre korlátozódhat a nádtetős építkezés. Újra megjelenhetnek a nádtetők a városiasabb környezetben, turisztikai beruházásoknál, vagy modern természetközeli otthonokban is.
„A fenntarthatóság és a környezettudatos építészet erősödésével egyre több megrendelő keresi a természetes, mégis biztonságos megoldásokat. Célunk, hogy a tervező és építész irodák is bátran gondolkodjanak ebben a gyönyörű természetes anyagban” – fogalmazott a Flame Away TR1, gyártó által dedikált kizárólagos magyarországi felhasználója, az Innovativ Solution Kft. alapítója és cégvezetője.