A tőzsdei álmoskönyvek szerint a Super Bowl eredménye a részvénypiacok mozgását is megjósolja, ugyanis, ha a keleti csoportból (AFC) kerül ki a győztes, akkor az adott évben medvepiacra kell felkészülni, míg az északi főcsoport (NFC) győzelme esetén bikapiaccal érdemes kalkulálni. Ezek alapján a Philadelphia Eagles győzelmét egyértelműen tőzsdei emelkedésnek kellene követnie, erre azonban az elmúlt napok tőzsdei zuhanása határozottan rácáfolt.
„Az erőteljes tőzsdei mozgás mögött egy természetes részvénypiaci jelenség, az ún. momentumkövető stratégia áll. Ennek lényege, hogy az emelkedő trendet látva egyre többen vesznek részvényeket, majd egy korrekció esetén azonnal eladják részvénypiaci kitettségüket” – magyarázta a jelenlegi folyamatokat Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
„A jelenlegi, valóban heves korrekció azért történik, mert tavaly gyakorlatilag folyamatosan emelkedtek a tőzsdék, az idei év pedig azzal kezdődött, hogy aki tudott, még gyorsan bevásárolt a részvénypiacokon, nehogy kimaradjon az emelkedésből. A kedvező gazdasági folyamatok azonban magasabb inflációt, ezzel együtt pedig a jegybankok szigorítását vonja maga után, így a befektetők profitrealizálásba kezdtek, ami egy természetes árfolyamesést indított el a részvénypiacokon. Mivel azonban a régóta tartó növekedés miatt a piacok »túlfűtöttek«, a részvények felülárazottak voltak, az árfolyamok jóval hevesebben reagáltak erre a korrekcióra” – hangsúlyozta Hajósi Péter.