„A globális gazdaság várhatóan ellenálló marad a jelentős kihívások ellenére” – vélekedett az OECD.
A jelentés összeállítói szerint a maginfláció a fejlett gazdaságok közel felében és a feltörekvő gazdaságok mintegy 60 százalékában visszatért a jegybankok célszintjére. Az OECD-országok átlagos inflációja az idei 5,4 százalékról jövőre 3,8 százalékra, 2026-ra pedig 3 százalékra lassul.
„A munkaerőpiacok fokozatos gyengülése tapasztalható, de a munkanélküliség történelmi mércével mérve továbbra is alacsony. A nominális bérek erőteljes növekedése és a folyamatos dezinflációs tendencia támogatja a háztartások reáljövedelmét. Ugyanakkor a fogyasztói kiadások növekedése a legtöbb országban továbbra is visszafogott, ami a gyenge fogyasztói bizalmat tükrözi. A világkereskedelem élénkül, idén várhatóan 3,6 százalékkal nő” – mondják az OECD elemzői.
Az OECD az Egyesült Államok idei GDP-növekedésével kapcsolatos előrejelzését 2,6 százalékról 2,8 százalékra, a jövő évit pedig 1,6 százalékról 2,4 százalékra javította. A párizsi székhelyű szervezet szerint az amerikai gazdaság növekedése 2,1 százalékra lassul 2026-ban.
Az eurózóna gazdasága az idén várhatóan 0,8 százalékkal nő az eddig becsült 0,7 százalék helyett, jövőre a GDP-növekedés 1,3 százalékra, 2026-ban pedig 1,5 százalékra gyorsul.
Az új előrejelzés szerint Japán GDP-je idén 0,3 százalékkal csökken, jövőre pedig 1,5 százalékkal nő. Eddig az OECD az idei évre kisebb, 0,1 százalékos csökkenéssel, illetve szerényebb, 1,4 növekedéssel számolt 2025-re.