Az összefoglaló anyag beszámol arról, hogy a reform részeként új szabályokkal megerősítik a szociális segélyezés munkavállalásra ösztönző elemeit. A változtatások célja, hogy a szociális segélyre való jogosultság egyre erőteljesebben kötődjön a közmunka végzéséhez és ebben mind az önkormányzatok, mind a segélyezettek érdekeltté váljanak. Erre példaként említi az anyag, hogy a rendszeres szociális segély összege ne lehessen több a munkával szerezhető jövedelemnél, a jövőben nem lehet több a mindenkori minimálbér nettó összegénél a szociális segély.
Start-programok
Új szabályokat vezetnek be annak érdekében, hogy ösztönözzék az álláskeresést, a munkaerőpiacon hátrányban lévők elhelyezkedését. Ilyen szabály, hogy az átképzésben résztvevő munkanélküliek eddigi, a minimálbér 50 százalékát kitevő támogatása jövőre a minimálbér teljes összegére emelkedik. A munkaerőpiacon hátrányban lévők elhelyezkedését 2007 júliusától a START Plusz és a START Extra program is segíti. Az összegzés kitér arra is, a következő hét év fejlesztéseinek alapvető célja, hogy egyszerre biztosítsák a versenyképességen alapuló növekedést és a bővülő foglalkoztatást. A dokumentumban található grafikon adatai alapján a foglalkoztatási és szociális fejlesztésekre összesen több mint 670 millió forint áll rendelkezésre az Új Magyarország Fejlesztési Terv révén.
Nem igazán szociális
Az elmúlt években a fogyasztás mennyiségéhez igazodó fogyasztói ártámogatás mérsékelte a növekvő világpiaci gázáraknak a lakossági gáz- és távhő árakra gyakorolt hatását - hangsúlyozza a dokumentum, kiemelve, nem csak a szociálisan rászorulók, hanem mindenki kapott támogatást. "A támogatásnak ez a módja nem csak igazságtalan, de pazarló is" - áll az anyagban.
A reformok közé tartozik, hogy a kormány jövő januártól megszünteti a gáz fogyasztói árához nyújtott támogatást, ez a fogyasztási mennyiségtől függően 45-60 százalékkal emeli a gáz és távhő szolgáltatási díjakat. A szociálisan rászorulók viszont továbbra is kapnak kompenzációt egy új gázár-támogatási rendszer keretében. Erre 100 milliárd forintot biztosít a költségvetés. Míg korábban a támogatás összege kizárólag a felhasznált köbméterek számától függött, most a család jövedelmi helyzete a döntő. Így a háztartások kétharmada kap jövőre gázkompenzációt - szerepel a dokumentumban.