Nem várható kamatváltozás (Reuters)

A Reuters elemzői felmérése szerint szeptemberben csökkent a jegybanki kamatpolitika iránya körüli bizonytalanság. Az elemzők túlnyomó többsége szerint a jövő év elejéig már nem várható kamatváltozás, bár a hosszabb távú inflációs előrejelzések – noha némileg javultak - a jegybanki célok felett maradnak, és tovább romlottak a költségvetés és a fizetési mérleg hiányáról szóló előrejelzések is.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Beragadó infláció

Augusztusban a 16 éve mért legalacsonyabb szintre, 4.5 %-ra csökkent az infláció. A nem várt csökkenés tovább nyomta lefelé az ez évre szóló inflációs előrejelzéseket, és a múlt havi emelkedés után a júliusban várt szintre tért vissza a jövő év végére vonatkozó konszenzus is. E változások eredményeként azonban közel került egymáshoz a 2002 végére és a 2003 utolsó hónapjára várt infláció. A 15 előrejelző közül csak a legoptimistább kettő várta, hogy az augusztusi szintről -legfeljebb egy vagy két tizeddel - még tovább csökkenhet az infláció a jövő év végéig.

Ez év decemberére az elemzői konszenzus 5.1 % körüli inflációt jelez, a jövő év végére pedig 4.7-4.8 %-ot. Az éves átlagos infláció ugyanakkor 5.3 %-ról 4.9 %-ra mérséklődhet. Mindez 5 % körül stagnáló inflációt jelent, ami jóval alacsonyabb az előző három év 10 % körül ragadt szintjénél, de jóval magasabb az euro zónába lépéshez feltételül szabott 2 % körüli rátánál.

Nincs jegybanki lépés

Bár 15 elemző közül csak négy szerint éri el 2003 végi 4.5 %-os inflációs célját a jegybank, az elemzők nagy többsége szerint a cél védelmében nem nyúl kamataihoz az MNB. Október végéig egyetlen elemző szerint sem lesz kamatváltozás, sőt a többség szerint az év végéig sem. Csak két elemző számított kamatemelésre, kettő viszont kamatcsökkentésre az év végéig. A többség az augusztusi megingás után ismét hisz benne, hogy vége szakadt a jegybanki szorító ciklusnak, és legkésőbb a jövő év közepéig az MNB ismét megkezdi a hitelköltségek csökkentését, azaz kamatot vág.

Romló egyensúly

Nem várnak az elemzők újabb jegybanki megszorítást annak ellenére sem, hogy az egyensúlyi mutatók további romlására számítanak.

Az Európai Unióban használt ESA 95-ös kalkulációs módszer szerinti államháztartási hiány az az elemzői konszenzus szerint idén 1050 milliárd forint, tehát a GDP 6.6 %-a, jövőre pedig 885 milliárd, vagyis 5 % körül lesz. A kormányzat erre az évre 6 %-ot jelez előre, amit jövőre az Európai Bizottságnak eljuttatott gazdasági stratégia (Pre-accession Economic Programme=PEP) szerint 4.5 %-ra kíván csökkenteni.

Némileg rosszabb lesz az elemzői előrejelzések szerint a fizetési mérleg hiánya is a kormánytervekben szereplő szintnél, azaz a GDP 3-4 %-ánál. Szeptemberben folytatódott az egész évre jellemző trend, és ismét romlott a deficitre vonatkozó konszenzus, 120 millió euróval 2.91 milliárd euróra, ami körülbelül a GDP 4.4 %-ának felel meg. Igaz, a várakozások szerint a hiány jövőre nem nő tovább jelentősen, és 3 milliárd euró körül marad.

Folytatódott viszont az a trend is, hogy a gazdasági növekedés kilátásait illetően erősödött a pesszimizmus, noha a következő évre továbbra is élénkülést várnak az elemzők. Erre az évre 3.3-3.4 %-os gazdasági növekedést várnak, tehát nagyobbat, mint az első félév 3 %-os átlagos szintje, a jövő évre pedig 4.2 %-ot. Mindkét érték idén a legalacsonyabb, és mintegy négytizeddel alatta marad az év elején várt rátának.

Stabil forint, rizikóval

Az elemzők konszenzusa szerint október végéig stabil marad a forint a jelenlegi 244 körüli szinten az euróval szemben, és az év végéig csak mérsékelten erősödik, 243.30 körüli szintre.

Akadt azonban olyan elemző is, aki szerint a felszín alatt megmaradt a forintpiac nyáron látott törékenysége, ami jelentős árfolyamingadozáshoz vezethet, ha változik a külföldi befektetők hangulata. „A piacnak elegendő volna két kellemetlen inflációs adat szeptembertől és két gyenge folyó fizetési mérleg adat, hogy napok alatt 255-nél is gyengébb szintekre küldje a forintot,” vélekedett Mojmir Hampl, a Ceska Sporitelna prágai elemzője.

Az elemzők többségének azonban nem ez a jövőképe. A konszenzus szerint idén marad a stabil forint, jövőre pedig 241.5 körüli árfolyamszintre emelkedhet a nemzeti fizetőeszköz. Ez négy százalék körüli reálárfolyamemelkedést jelent a jövő év végéig, éves szinten tehát nem tér el jelentősen a pénzügyminisztérium által elviselhetőnek tartott 2-3 %-os mértéknél.

A piac többségének várakozása szerint a szeptemberi inflációs adat nem lesz rossz, bár némileg emelkedik augusztushoz képest, 4.6 %-ra. A fizetési mérleg pedig a konszenzus várakozás szerint szeptemberben 47 millió euró többletet mutat majd.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo