Konkrétumokat még nem lehet tudni, a koalíciós partnereknek a korábbi ütemterv szerint január végéig kell megállapodniuk, a javaslatokat a jövő év első felében szeretnék az Országgyűlés elé terjeszteni.
Veres János pénzügyminiszter a héten egy konferencián azt mondta, nem biztos, hogy adóreformnak kellene nevezni a 2009-től tervezett változtatásokat, nem gondolkodnak a húsz évvel ezelőtti adóreformhoz hasonló mértékű és mélységű változtatásokon. Úgy vélekedett, hogy a kialakult adóstruktúra az adónemeket illetően az EU gyakorlatának megfelelő, ezért nem valószínű, hogy újabb adókat kellene bevezetni vagy a meglévők közül érdemben el lehetne hagyni bármelyiket.
Az adópolitika keretét a konvergenciaprogram határozza meg, amely a pénzügyminiszter szerint nem kőbevésett, de fő tendenciájában mindenképpen teljesíteni kell. A program december 1-jével, az Európai Bizottsághoz benyújtandó módosítása több ponton számbeli eltéréseket tartalmaz majd, a GDP arányos adósság mértéke például messze nem lesz olyan nagy, mint amekkorát tavaly ilyenkor feltételeztek.
Az arányokon változtatnának
Egyelőre úgy tűnik, 2009-ben nem változik az adótömeg, hanem az arányokat változtatják meg. Ennek egyik eleme az élőmunka terheinek csökkentése lehetne, amit a gazdasági szereplők már régóta szorgalmaznak. Ha egy mód van rá, szeretnék az élőmunkát terhelő elvonásokat valamilyen módon szűkíteni a foglalkoztatás ösztönzése érdekében.
Ugyanakkor ezzel kapcsolatban két korlátra hívta fel a figyelmet. A nyugdíjrendszer finanszírozhatósága érdekében, illetve a nyugdíjalapnak a költségvetési forrásokból történő minden évi kiegészítése nemigen teszi lehetővé, hogy a nyugdíjalapba az élőmunka után történő befizetéseket csökkenteni lehessen. Emellett az egészségügyi szolgáltatásokért történő befizetések érdemi módosítása is elég problémásnak látszik akkor, amikor egy új típusú egészségügyi rendszer, egészségügyi finanszírozási modell kialakítása zajlik - mondta.
"Semmiképpen nem kívánunk olyan döntéseket hozni, amelyek bizonytalanná tennék a rendszer finanszírozhatóságát az egészségügyi befektetők szempontjából" - jelentette ki, s ebből azt a következtetést vonta le, hogy a két korlát mellett más megoldást kell találni.
50 milliárd a gazdaság kifehérítéséből
A jövőbeni adóstruktúráról általánosságok szólva a pénzügyminiszter megemlítette, hogy a fogyasztás utáni adók arányváltozása örökösen napirenden van, az ökoadó rendkívül fontos területe az adóztatásnak, láthatóan az EU-ban is az egyik fő irány, a vagyoni típusú közterhek Magyarországon meglehetősen alacsonyak az európai országokkal összehasonlítva. A kisadókhoz a miniszter szerint célszerű és szükséges is hozzányúlni.
A minisztérium az idén a gazdaság kifehérítéséből 50 milliárd forint többlet adó- és járulékbevételre számít. Veres János szerint jövőre, az egészségügyi rendszerben "kigyulladt piros lámpák" okán még nagyobb lesz a tisztulásból származó bevételi többlet.