A következő évre vonatkozó, a parlamentnek beadott költségvetés már a konvergenciaprogramban rögzítette a kiadásokat és a bevételeket. A pénzügyminiszter szerint a konvergenciaqprogram alapján összeállított költségvetés parlamenti elfogadása jelentős mértékben hozzájárulna ahhoz, hogy a külföldi befektetők bizalma helyreálljon az ország iránt.
A parlament már a nyáron egyes olyan törvényeket elfogadott, amelyek alapjaiban meghatározzák a következő évek járulék-, illetve adóbefizetéseit, de a közeljövőben a parlament elé kerülnek azok a változtatások is, amelyek részben finomítják a rendszert, és megalapozzák a nyugdíj-, illetve egészségügyi reform alapjait. "Úgy gondolom, a konvergenciaprogramban felvázolt makrokeretet tartani tudjuk, ha a december 21-i zárószavazáskor az ennek alapján összeállított költségvetést fogadja el az Országgyűlés" - húzta alá Veres János.
Az egészségügyi és a nyugdíjreform alapjait meghatározó lépések között említette azt, hogy várhatóan már az ősz folyamán elfogadja a parlament a vizitdíj jövő évi bevezetését, a nyugdíjrendszerben pedig olyan változtatásokat eszközölnek, amelyek újraszabályozzák a rokkantnyugdíjaztatás elveit, a korengedményes nyugdíjba vonulás feltételeit, amelyekről várhatóan még december vége előtt dönt az Országgyűlés. Arról is szólt, hogy ehhez hasonlóan már a közeljövőben elfogadja a parlament azokat a változtatásokat, amelyek az egészségügy szerkezetátalakítását lehetővé teszik a jövőben.
Négy pont
Az ország iránti bizalom helyreállítása kapcsán a pénzügyminiszter négy mérési pontot említett, amelyet teljesíteni kell. Az első ilyen, hogy a konvergenciaprogram szellemében összeállított jövő évi büdzsét fogadja el az Országgyűlés. A második mérési pont az lesz, hogy teljesüljön a 2006-os költségvetés megváltoztatott pénzforgalmi hiányszáma. Ugyancsak fontosnak nevezte a pénzügyminiszter, hogy a következő évi büdzsében negyedévenként tudja tartani a kormányzat a költségvetés számait. A következő év tekintetében ugyanis először a magyarországi büdzsék történetében bevezeti a kormányzat azt, hogy az egyes költségvetési fejezetek esetében az úgynevezett fejezeti tartalékot csak akkor használhatja fel az érintett fejezet, ha bevételei, kiadásai negyedévre vonatkozóan teljesülnek.
Veres János szerint az utolsó, de az egyik legfontosabb mérési pont az lesz, amikor 2007. április 10-én a magyar kormány beszámol a brüsszeli bizottságnak arról, mennyiben teljesítette Magyarország időarányosan a konvergenciaprogramban leírt kötelezettségeket. Ha az egészségügyben, a nyugdíjrendszerben, a felsőoktatásban, az államigazgatás átalakításában a tervezett lépések megvalósulnak, akkor Magyarországon megteremtődik annak a lehetősége, hogy a tartós egyensúlyközeli állapot hosszú időre megmaradjon az országban - hangoztatta a pénzügyminiszter.