Az Ecostat 2007. februári kis- és középvállalatok konjunktúra indexe 42 százalék, megegyezik az egy hónappal korábbi értékkel. A zömében hazai tulajdonú vállalkozások üzleti várakozásainak tendenciája az utolsó öt hónapban emelkedett, a szektor gazdasági bizalma múlt év októbere óta erősödik. A havi konjunktúra mutatók az utóbbi fél évben 40-43 százalék között változtak, néhány százalékponttal meghaladták a múlt év második félévi átlagát. A kis- és középvállalatok gazdálkodásának első félévi kilátásait a korrekciós intézkedések és a strukturális reformokat övező bizonytalanság kedvezőtlenül befolyásolja. A kiigazítással járó hatósági áremelések az infláció felpörgéséhez vezetnek.
A hazai kis- és középvállalati szektor következő fél éves gazdasági várakozásaiban jelentős elmozdulás nem érezhető. Működésük, fennmaradásuk szempontjából a belföldi piaci viszonyok a meghatározók. A belföldi felhasználás visszaesése miatt a KKV-k 2007 elején meglehetős borúsan ítélik meg a nemzetgazdaság és saját cégük fejlődési lehetőségeit.
Ez év júliusáig a nemzetgazdaság javuló kilátásaival számol a KKV-k 23 százaléka, a pesszimista előrejelzések aránya 46 százalék, alig változott. Februárban saját vállalkozásuk fél éves lehetőségeit a cégek egyötöde ítéli javulónak, a változatlanságot megjelölők aránya 37 százalék. A gazdálkodási nehézségektől tartó cégek köre viszonylag magas, 41-43 százalék. A következő hat hónapban a hazai vállalatok egyharmada lát lehetőséget tevékenységének bővítésére. Az optimista cégek 84 százaléka szerényebb, 5% alatti fejlődést prognosztizál. Piaci pozícióit fél éven belül komoly mértékben megingató verseny kialakulásától a vállalkozások 27 százaléka tart, működését veszélyeztető új, erős versenytárs megjelenését 48 százalékuk feltételezi. A beszállítói lehetőségek bővülésében bizakodó cégek aránya január óta 5 százalékponttal bővült, részesedésük 29 százalék.
Februárban a kis- és középvállalatok következő félévi előrejelzése óvatos, némi aggodalmat tükröz. A reáljövedelmek és nyugdíjak vásárlóértékének csökkenése mellett sokuknál komoly nehézséget jelenthet tevékenységük fenntartása Ez év februárjában a termeléskorlátozó tényezők sorában első helyen a belföldi kereslet elégtelenségét említették, második helyen maradt a bizonytalan gazdasági környezet. A kis- és középvállalatok többsége a következő hat hónapban készletállományának szinten tartásával számol. A késztermékek szintje a cégek háromnegyedénél nem változik, készleteit 13 százalékuk növeli. Az alapanyagok- és félkész termékek csoportjában fél éven belül stabil készletszinttel számol a vállalatok 57 százaléka, készletnövelést egyötödük tervez. A következő fél évben a belföldi értékesítési lehetőségek fennmaradását a vállalkozások 52 százaléka feltételezi. A várható piaci tendenciákkal összhangban értékesítési lehetőségei szűkülését a KKV-k 31 százaléka jelezte. A kis- és középvállalatok 80 százaléka szerint export lehetőségei a következő fél évben érdemben nem változnak, külső piacai elvesztésétől 8 százalékuk tart.
A szeptemberben bevezetett keresletszűkítő intézkedések a gazdálkodó szervezetek teljes skáláját közvetlenül és hátrányosan érinti. Az év közepéig a KKV-k 36 százalékának likviditási helyzete várhatóan nem fog változni, fizetési nehézségek jelentkezését a januári 38 százalékkal szemben a cégek 48 százaléka valószínűsíti. Az átmeneti tőkehiány enyhítése céljából a legtöbb vállalkozás fejlesztései elhalasztását, illetve pénzintézeti hitel igénylését tenné megfontolás tárgyává.
Tavaly a gazdálkodó szervezetek egészét viszonylag lanyha beruházási tevékenység jellemezte. A kedvező konjunkturális környezet ellenére a fejlesztési elkötelezettség gyengült. 2007 második felétől az uniós transzferek és a működő tőke beáramlás hatására a termelő ágazatokban élénkülő beruházási tevékenységgel számolunk. Februárban a KKV szektor beruházási szándékát összegző mutató emelkedett, értéke 40 százalék. A fejlesztési elkötelezettség trendje viszonylag egyenes pályát követ. A beruházásokat hitelfelvétellel megvalósító cégek aránya 60 százalékra emelkedett, a szabadon elkölthető pénzforrások szűkülnek. A vállalatok fejlesztési ambícióit akadályozó tényezők között jelentős aránynövekedéssel első helyre került a jövőt övező bizonytalanság, második lett a belföldi kereslet visszaesése.
A várakozásokat meghaladta az infláció 2007 első hónapjában. Éves összehasonlításban januárban az árak átlagosan 7,8 százalékkal emelkedtek, főként a hatósági áremelések miatt. A hazai vállalatok szerint 2007-ben a fogyasztói árak az előzetes várakozásokat meghaladóan átlagosan 6,6 százalékkal nőnek. A KKV-k decemberi 12 havi inflációs előrejelzése viszonylag magas, mértéke 6,8 százalék. A cégek saját hatáskörű áremelési szándéka februárban átlagosan 4,3 százalék, lényegesen alacsonyabb az előre jelzett inflációs rátánál.