Ez azt jelenti, hogy a magyar adókedvezményeket 2001 és 2002-ben igénybe vevő nagyvállalatoknak nem kell elszámolni kedvezményükkel, mert az állami támogatások EU konformmá alakítása csak 2003. január 1-jétől kezdődik.
A tét nagy volt, hiszen becslések szerint mintegy 250 ezer munkahely és mintegy négyezer milliárd forint értékű beruházás sorsa, a magyar gazdaság jövője forgott kockán. A korábban megszerzett jogok elvesztése, illetve csorbulása akár az ország iránti bizalmat is megingathatta volna. A megállapodással az export több mint 40 százalékát adó, mintegy 50 nagyvállalat többsége ugyan módosult formában, de immár EU konform módon élhet az adókedvezménnyel, így reményeink szerint az ország továbbra is vonzó befektetési célpont marad.
Az érintett vállalatok a jövőben is megkapják a 10 évre szóló, de 2011-ben mindenképpen lejáró kedvezményüket, nevezetesen, hogy ne fizessenek társasági adót, az összesített kedvezményt azonban maximálják. A befektetésüket 2000. január 1. előtt kezdett cégek esetében a teljes, tehát évenként összesített támogatások összege nem haladhatja meg a befektetési költségek EU által megszabott körének 75 százalékát.
2000. január 1. utánra vonatkozóan 50 százalék ez az arány. Vagyis míg a beruházások felhalmozott összege a rendszerbe való belépéstől számítódik, addig a támogatások felhalmozott összege csak a 2003. január 1-től igénybe vett támogatást érinti. Amint a támogatások elérik az említett plafont, már az EU-ban érvényes állami támogatási feltételeknek kell megfelelni.
A befektetéseket az EU 2005. december 31-ig veszi figyelembe, a nagyvállalatoknak ez év december 31-ig be kell nyújtaniuk üzleti tervüket. Eddig mintegy 2500 milliárd forintot ruháztak be és becslések szerint 2005 végéig további 1500 milliárd várható. (l. r.)
Nem kell visszamenőleg megszüntetni a multik adókedvezményeit
Az EU csatlakozási tárgyalásokon az utolsók között zárták le a versenypolitikai jogfejezetet, mégpedig úgy, hogy egy fontos magyar érdek érvényesítésével: sikerült elhárítani az EU azon törekvéseit, hogy visszamenőleges szabályozást vezessen be.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.