2005. októberében az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (MKIK GVI) a területi kamarák közreműködésével, közel 12.000 céget keresett meg szokásos, félévenként sorra kerülő vállalati konjunktúra vizsgálata során. E vizsgálat a legkiterjedtebb, legtöbb cég konjunkturális helyzetét és kilátásait felmérő vizsgálat a magyarországi vállalati konjunktúra vizsgálatok között. A megkeresett vállalkozások közül 1291 cég töltötte ki kérdőívünket. Az adatfelvétel eredményeit a létszám szerint képzett egyes cégcsoportoknak a GDP-hez való becsült hozzájárulása alapján képzett súlyokkal súlyozták - így a felvétel eredményei GDP-hez való súlyuknak megfelelően reprezentálják a különböző nagyságú cégek válaszait.
2005. III. negyedévében megállt az üzleti bizalom romló tendenciája és némileg csökkent az üzleti helyzet megítélése körüli bizonytalanság a GVI Konjunktúra Mutatója (GVI KM) szerint. A magyar cégek várakozásai határozottabban optimistábbak, a tavaly októberi, vagy a fél évvel ezelőtti, áprilisi adatfelvételhez viszonyítva. A GVI Vállalati Bizonytalansági Mutató csökkenése a kedvező rövid távú konjunkturális kilátások erősödő tendenciájára utal.
Rendelésállomány romlik, értékesítés nő
A GVI 2005. októberi felvételének tanulsága szerint az elmúlt fél évben megállt az üzleti helyzet romlása és javultak a magyar cégek kilátásai (kapacitáskihasználtság kismértékben emelkedett, javult a cégek jövedelmezősége, nőtt az értékesítés volumene, jelentősen nőtt az export). A cégek jelentős része javuló tendenciára számít rövidtávon (javul a várható üzleti helyzet, javulnak a cégek jövedelmezőségi várakozásai, nő a cégek munkaerő kereslete), de meg kell jegyezni, hogy a fenti tendenciák mellett a keresleti oldalon (rendelésállomány, várható értékesítési volumen) rövidtávon a cégek inkább romlással, illetve szinten tartással számolnak.
Profit!
#page#
Profit!
Különösen erős pozitív változást mutatnak a cégek jövedelmezőségi helyzetének érzékelése és az erre vonatkozó vállalati várakozások. A konjunktúra mutató pozitív elmozdulásában e mutatókat érintő változások játszanak döntő szerepet. A javuló jövedelmezőség, illetve a jövedelmezőség javulására vonatkozó várakozások mögött valószínűleg a kormányzat adócsökkentő politikájának az üzleti szektorra gyakorolt hatása húzódik meg. A munkához kapcsolódó adóterhelés csökkenése, az iparűzési adó leírhatóvá tétele, a társasági adó kulcsának csökkentése 2006-ban javítja a vállalkozások jövedelmezőségi pozícióit - ez a vállalati vélekedés tükröződik vissza a GVI októberi felvételében.
A vállalati véleményekben tükröződő és a jövedelmezőségi pozícióban megmutatkozó jelentős pozitív változás teszi lehetővé egyrészt a beruházási aktivitás növelését, másrészt a foglalkoztatottság növelését. Mindkettőre utaló jelek regisztrálhatók a GVI 2005. októberi felvételének eredményeiben.
A pozitív helyzetértékelést és javuló várakozásokat a bizonytalanság csökkenése kíséri, bár a Bizonytalansági Mutató még mindig magas értéket mutat, azaz a javuló tendencia érzékelése nem egyöntetű a cégek körében és továbbra is meglehetős különbségek mutathatók ki a múltra és a jövőre vonatkozó vállalati vélemények között.
Ha a részletekre kíváncsi, töltse le a kamara honlapjáról!