Még több adat, még célzottabb adóellenőrzés
Az adóhatóság ma már több olyan informatikai rendszert épített ki, amely hatalmas adatvagyont biztosít, így már szinte valós időben látja és ellenőrzi az egyes adókötelezettségek teljesítését. Az online számla bevezetésével például gyakorlatilag minden számlát lát a NAV, de a banki adatok, előzetes ármegállapítási határozatok (APA) és feltételes adómegállapítások, valamint a határon átnyúló struktúrák, valamint az országonkénti jelentések nemzetközi információcseréi révén, - kiegészülve az idén bevezetett transzferár adatszolgáltatással - nem csak a hazai de a határon átnyúló ügyletek vizsgálatát is lehetővé teszi.
Nem véletlenül dolgoznak folyamatosan az így létrejövő óriási adatvagyonra épülő digitális adatelemzések, ellenőrző és kockázatelemző algoritmusok fejlesztésén, hiszen így a NAV még célzottabb adóellenőrzéseket indíthat a jövőben, amely még kevesebb személyes jelenléttel, helyszíni ellenőrzéssel jár.
„Az adóhatóság ezért ma már jellemzően csak abban az esetben indít klasszikus adóellenőrzést egy adózónál, ha jogsértés gyanúja merül fel – ez azonban már az a „vészhelyzet”, amit nagy eséllyel szankció követ” – hangsúlyozza Kiss Tamás.
Fókuszban az áfaellenőrzések és a transzferár vizsgálatok
Az adóhatóság idén fokozott figyelmet fordít az ÁFA és a transzferár vizsgálatokra – különös tekintettel az olyan veszélyeztetett ágazatok esetében, mint az építőipar, a számítástechnikai termékek kereskedelme, a gépjármű- és gépjárműalkatrész-