Keller kiemelte, hogy a költségvetési törvény módosítására az államháztartási törvény szerint egyébként még nem lenne szükség. A szabályok szerint akkor kell a büdzsét módosítani, ha a három alrendszer - a költségvetés, a tb-alapok és az elkülönített pénzügyi alapok - együttes egyenlege nagyobb mértékben változik, mint az együttes kiadási összeg 2,5 százaléka. Ha ez a szám eléri az 5 százalékot, akkor kell pótköltségvetést benyújtani.
Az államtitkár emlékeztetett, a 2009-es költségvetési törvényben a három központi alrendszer hiányát érintő változásnak el kellene érnie a 346,9 milliárd forintot, ahhoz, hogy kötelező legyen a büdzsét módosítani; ha pedig ez a hiány meghaladná a 693,8 milliárd forintot akkor kellene pótköltségvetést benyújtani.
A hiánycél 2,6 százalékról 2,9 százalékra való módosítása 80 milliárd forintos eltérést jelentett, így a törvény szerint nem lenne szükség a költségvetés módosítására - közölte Keller László. Szerinte a további gazdasági visszaesés 200 milliárd forintos bevételkiesést is jelenthet, de ezt a kiadások csökkentésével lehet ellensúlyozni.
Többen már most tiltakoznak
A LIGA Szakszervezetek teljességgel elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormányfő-jelölt ismét a közszféra munkabérében látja a költségcsökkentés forrását - áll a szervezet közleményében. Szerintük emlékezetes, hogy lassan három éve „folyamatosan hol a létszámot, hogy a béreket nyírbálja a kormány, miközben bárki számára egyértelmű, hogy az állam működtetése és a szolgáltatási színvonal minimumának megtartása nem engedi, hogy tovább csökkenjen a közszféra létszáma."
A szervezet szerint a bérek folyamatos csökkentésével egyértelműen azt éri el a kormány, hogy az amúgy is létszámhiánnyal küszködő oktatási-, egészségügyi-, rendvédelmi szféra létszáma tovább csökken, veszélyeztetve ezzel az ellátás biztonságát, továbbá családok ezreinek a tisztes megélhetését, az ország jövőjét.
A Munkástanácsok Országos Szövetsége is elfogadhatatlannak tartja a Bajnai-csomag eddig nyilvánosságra került elemeit, mivel véleményük szerint az intézkedéscsomag a szociális csőd szélére sodorja az országot - olvasható a szakszervezet pénteki közleményében.
„A politika és gazdaság irányítói képtelenek a válság kezelésére. Sorra bejelentett megszorító intézkedéseik a társadalom minden rétegét csonkítják, ugyanakkor nem használnak a gazdaságnak" - fogalmaznak a közleményben, nehezményezve, hogy sem a Gyurcsány-, sem a most körvonalazódó Bajnai-kormány nem terjesztett elő olyan tervezetet, amely hatékony gazdaságélénkítő programot tartalmazott volna.
A szakszervezet ugyancsak kifogásolja, hogy a munkahelymegtartó intézkedések csak papíron léteznek, és épp a legsúlyosabb helyzetben levő mikro- és kisvállalkozások számára gyakorlatilag hozzáférhetetlenek. A Munkástanácsok szerint a bejelentett szociális intézkedések végső csapást mérnek az amúgy is sérülékeny családi életre. "Fel kellene végre ismerni, hogy a gyermeknevelés a társadalom számára a leghasznosabb, produktív, termelő munka" - hangsúlyozzák.