„Biztató, hogy világszerte egyre több vállalat fejezi ki szándékát a fenntartható működés iránt. A szándék azonban nem elkötelezettség. Még mindig kevés vállalkozás lépett a tettek mezéjre” – nyilatkozta Suba Levente.
A K&H Csoport Fenntarthatósági programjának vezetője a Harvard Business Review-ben megjelent tanulmányt veszi alapul, amely szerint azoknak a vállalatoknak a száma, amelyek ténylegesen lépéseket tesznek környezeti lábnyomuk csökkentése érdekében még mindig jelentősen elmarad azok mögött, amelyek egyébként fontosnak nevezik a fenntarthatóságot, csak éppen nem nagyon tesznek érte semmit. Ami a magyar vállalatokat illeti, a K&H fenntarthatósági indexe sem mutat kedvező eltérést, inkább némi lemaradást a világ folyamataihoz képest.
Nem kell azonban ölbe tett kézzel ülnünk és a vezetőségre várnunk: magunk is sokat tehetünk azért, hogy cégünk „kizöldüljön”, azaz csökkentse a karbon-lábnyomát és a lehető legkisebbre szorítsa le a hulladék mennyiségét. Ehhez az első lépést egy „zöld iroda” kialakítása jelenti, ami nem is olyan nehéz, mint elsőre gondolnánk – vallja Suba Levente. A szakember szerint néhány eszköz lecserélése és környezettudatosabb szokások kialakítása a munkahelyen igenis sokat tehet a bolygó védelmében. Íme a szakértő néhány ajánlása.
1. Váljon papírmentessé!
Az egyik legnagyobb változás, amit az irodában a környezet védelme és a munka hatékonyságának növelése érdekében tehetünk, hogy elfelejtjük a papírt, azaz papírmentessé tesszük a munkafolyamatokat. A kinyomtatott dokumentumok számának visszaszorítása és a teljes ügyintézési folyamat digitalizálása nemcsak a papírhulladékot csökkenti, hanem lehetővé teszi a hatékonyabb munkavégzést is.