Az Európai Tanács 2000-ben fogalmazta meg a Lisszaboni Agendát, melynek fő célkitűzése, hogy 2010-re az Európai Unió a világ legversenyképesebb és legdinamikusabban fejlődő gazdaságává váljon. Az EUGA kezdeményezés a Lisszaboni Agenda-val összhangban került kialakításra, támogatva ezzel az EU és az egyes nemzeti kormányzatok erőfeszítéseit a célkitűzések megvalósítására.
Európában a gazdasági társaságok között a kis- és középes méretű vállalatok képviseltetik magukat a legnagyobb számban. Az EU 25 tagállamában mintegy 20 millió kkv tevékenykedik, ők adják az Unió GDP-jének 57%-át. Az Unió versenyképességének növelése, a munkahelyteremtés és a gazdasági fejlettség szempontjából kulcsszerepük van ezen szervezeteknek, melyek - megfelelő háttér és támogatás mellett - a fejlődés elsőszámú mozgatórugói lehetnek. Tapasztalatok szerint azonban a kkv-knak mindössze 45%-a tud az igénybe vehető EU támogatásokról, és csupán 4%-uk nyújt be pályázatot.
A hazai szervezetek az Európai Unió Strukturális Alapjainak forrásaihoz a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében kiírt pályázatokon keresztül férhetnek hozzá. A Nemzeti Fejlesztési Terv egyik operatív programja a Gazdasági Versenyképességi Operatív Program (GVOP), mely első sorban a kkv szektor, az önkormányzatok és non-profit szervezetek számára nyújt pályázati lehetőségeket. A 2004-es évben összesen közel 9000 pályázat érkezett be a GVOP különböző szervezeteihez, melyeknek mindössze 62%-a felelt meg a tartalmi és formai követelményeknek, és csupán 40%-uk nyert támogatást.
Az EUGA kezdeményezés keretében megalakult konzorcium fő célkitűzése, hogy az Európai Unió Strukturális Alapjai révén igénybe vehető pénzügyi támogatási lehetőségeket minél szélesebb körben megismertesse a hazai kkv szektor szereplőivel, segítséget nyújtson számukra a szükséges információk összegyűjtésében, a megfelelő pályázati anyag összeállításában, és a pályázathoz szükséges háttér biztosításában. A konzorcium tagjai emellett az elérhető pályázatokra szabott ajánlatokat kínálnak a pályázó kkv-knak a program keretében, ezzel is leegyszerűsítve a pályázással járó nehézségeket.
"A kkv szektor megerősödésének egyik alapvető akadálya a finanszírozási forrásokhoz való nehézkes hozzájutás. A vállalatvezetők nem mindig értesülnek az elérhető EU támogatásokról, vagy ha igen, akkor gyakran elvesznek a vele járó adminisztrációs folyamatok útvesztőjében. Büszkék vagyunk arra, hogy a regionális EUGA programhoz Magyarország is csatlakozni tud, és számos kiemelt partnerünket sikerült megnyerni az ügy érdekében. Bízom benne, hogy a Microsoft EUGA kezdeményezése révén sikerül megkönnyíteni a pályázati források hatékony felhasználását." - mondta Vityi Péter, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója.
"A kis és közepes vállalatok a gazdaság egyre jelentősebb hányadát teszik ki a fejlett európai országokban. Magyarországon is óriási gazdasági potenciált jelentenek, ám eddig nehezen lehetett egységesen megszólítani őket összetettségük és eltérő prioritásaik miatt. A most induló programba a HP széleskörű piacismeretét, termék- és szolgáltatás-kínálatát és marketing erőforrásait hozza, és reméljük rövidesen az eredményekről is beszámolhatunk"- adott hátteret a HP szerepvállalásához Dr. Beck György, a cég vezérigazgatója.
"Az Európai Unió alapelve a fejlettségi szintek kiegyenlítése: az európai uniós forrásokból lehetőség nyílik Magyarország fejlődésének felgyorsítására, a fejlett európai országok szintjéhez történő felzárkózásra. Magyarország versenyképessége elsősorban a jól képzett munkaerőnek köszönhető, azonban az ország számára elengedhetetlen, hogy fejlessze meglévő infrastruktúráját, illetve az új és innovatív ötletek továbbfejlesztésére koncentráljon. Az Intel fejlett technológiákkal, a legújabb kutatási eredményekkel és szaktudással kívánja segíteni ezt a folyamatot" - tette hozzá Gacsal József, az Intel üzletfejlesztési igazgatója.
"Részünkről az EUGA programot azért tartjuk fontos kezdeményezésnek, mert az EU-ban való érvényesüléshez a vállalatok számára elengedhetetlen, hogy az internet-hozzáférésen túl az interneten elérhető hozzáadott értékű szolgáltatásokat - úgymint az online versenyeztetés, marketing kommunikáció, vagy digitális aláírás - is elkezdjék használni" - nyilatkozta Simó György, a T-Online Magyarország vezérigazgatója.
"A HVB Bank Hungary Rt ... kiemelt feladatának tekinti, hogy támogassa a hazai kis- és középvállalkozásokat az Európai Unió biztosította új lehetőségek kihasználásában, az új kihívásokhoz való minél gyorsabb alkalmazkodás folyamatában. A HVB Bank az EUGA kezdeményezésen belül tanácsadással és speciálisan kialakított, kedvező kondíciójú finanszírozási konstrukciókkal, pályázati garanciával, támogatás előfinanszírozással és a saját erő finanszírozásával segíti a pályázatokon részt venni kívánó vállalkozásokat. A HVB Bank Európa hiteléhez egyszerű hozzáférést az Európai Beruházási Alap 50%-os mértékű, ingyenes és automatikus garanciavállalása segíti elő" - nyilatkozta Doffek Ágnes, a HVB Bank Hungary Rt. vezérigazgató-helyettese.