Nagyot szakíthattak idén (is) a tőzsdézők

A budapesti tőzsde vezető indexe, a BUX idén több mint 40 százalékkal emelkedett a tavalyi évhez képest, két év alatt pedig 120 százalékkal hízott meg. A forgalom is egyre erősebb.

A BÉT indexe 0,35 százalékos veszteséggel 20 784,74 ponton fejezte be a december 30-i kereskedési napot, szemben az előző év végén regisztrált 14 742,57 ponttal. A BÉT indexe ezzel év/év alapon 41 százalékos pluszt hozott össze.  A blue-chip papírok mellett kiválóan teljesítettek a közepes és kis kapitalizációjú részvények is, amit a BUMIX index alakulásán lehet lemérni, melynek éves növekedése elérte a 35 százalékot. Ez mind régiós, mind pedig globális szinten kiemelkedő eredménynek számít. Különösen akkor, ha figyelembe vesszük a korábbi évek folyamatos emelkedését is, hiszen az elmúlt két évben összesen 120 százalékkal nőtt a BUX értéke. (A dollár alapon számolt tőzsdei emelkedési versenyben némileg lemaradt Magyarország, hiszen az év során a dollár 18 százalékkal erősödött a forinttal szemben. Ebből a a szempontból a legjobbak az arab tőzsdék voltak, különösen az egyiptomi, melynek vezető indexe 146,7 százalékkal hízott egy év alatt.)

A BUX index emelkedése 2005-ben végig kiegyensúlyozott volt, kisebb megtorpanást a tavaszi hónapok végén, illetve a hagyományosan gyengébbnek mondható őszi hónapokban tapasztalhattunk. Az emelkedés motorját - a tavalyi évhez hasonlóan - a blue-chip papírok adták, amelyek a várakozásoknak megfelelő, illetve azokat meghaladó eredményeikkel továbbra is rendkívül kedvező befektetési célpontként szerepeltek a külföldi befektetési alapok portfoliójában. Közülük is ki kell emelni az OTP-t és a MOL-t, a társaságok 2005-ben 27, illetve 62 százalékos árfolyam-növekedést produkáltak.

A tartós növekedés hátterében továbbra is alapvetően két tényező áll. Első helyen a hazai cégek kiváló eredményességét kell megemlítenünk, ami alapot teremt az áremelkedéshez és a piac nem tekinthető túlértékeltnek. Emellett fontos, hogy a közép-európai térség továbbra is a nagy befektetési alapok látóterében maradt. A nemzetközi befektetési palettán komoly befektetési célpontként szerepelnek a magyar tőzsde értékpapírjai. Számottevőbb, ideiglenes tőkekivonás csupán az ősz közepén volt tapasztalható.

A 2005-ös év egyik legmeghatározóbb folyamata - hasonlóan a 2004-es évhez - a forgalom tartós élénkülése volt. Az 1998-2000-es időszakban a Budapesti Értéktőzsde havi átlagos forgalma megközelítette a 300 milliárd forintot, majd ez szám a világ tőkepiacain tapasztalható drámai zuhanást követve, a Budapesti Értéktőzsdén is jelentősen - havi átlagos 120 milliárd forintra - csökkent. Az utóbbi években viszont kedvező változásokat tapasztalhattunk - ez különösen igaz a 2005-ös évre -, amikor is a BÉT havi átlagos forgalma nemcsak, hogy elérte az 1998-2000-es szintet, hanem jelentősen meg is haladta azt, megközelítve a havi átlagos 400 milliárd forintot.

A Budapesti Értéktőzsde két szekciója közül továbbra is a részvény szekció adja a forgalom meghatározó részét. Ugyanakkor a hitelpapír szekcióban 2005-ben a napi átlagforgalom 11,2 milliárd forintról - közel 60 százalékos emelkedéssel - 17,8 milliárd forintra nőtt, a havi átlagforgalom pedig meghaladta a 390 milliárd forintot. A legaktívabb hónap a szeptember volt, amikor is 544 milliárd forint értékben kötöttek üzleteket a tőzsde azonnali piacán.

Az egyes értékpapír-típusok között szintén a részvények állnak az érdeklődés középpontjában: a forgalom 94 százaléka ezen a piacon bonyolódik. A kapitalizáció tekintetében kiegyenlítettebb az egyes értékpapírok megoszlása, köszönhetően a jelentős államkötvény-, illetve kincstárjegy-állománynak, amelyek együttesen a tőzsdei kapitalizáció 50 százalékát adják.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo