Aztán Orbán Viktort és csapatát kitették az Európai Néppártból, azóta pedig Brüsszel lett mindenért a hibás. Az unió pedig a jogállami normák folyamatos megsértése miatt megvonta a támogatások egy nagy részét Magyarországtól. Eredmény a magyar gazdaság nyomasztó lemaradása a térségi versenytársakhoz képest, a forint folyamatos leértékelődése.
Az adatok azt mutatják, hogy 2021-ben kilenc tagállam járult hozzá többet, mint amennyit kapott, a legnagyobb hozzájárulás Németországból és Franciaországból származott. A fennmaradó 18 tagállam nettó kedvezményezett volt.
Az EU költségvetését olyan közös projektek finanszírozására tervezték, amelyek az unió egésze számára előnyösek. A tagállamok gazdasági méretük és bruttó nemzeti jövedelmük (GNI) alapján járulnak hozzá a költségvetéshez.
A forrásokat ezután újraosztják a gazdagabb tagállamokból, hogy elősegítsék az általános kohéziót és a növekedést az egész EU-ban.
A Brexit háttere
Az Egyesült Királyság nettó befizető státusza az EU költségvetésében egyike volt annak a számos tényezőnek, amelyek befolyásolták az EU-ból való kilépésre vonatkozó döntést. Gyakori érv volt, hogy hozzájárulásaikat inkább hazai prioritásokra lehetne fordítani.
A Statista által megjelenített adatok azt mutatják, hogy az Egyesült Királyság költségvetési hozzájárulása jelentősen megnőtt a 2008-as globális pénzügyi válság után.