Munkavállalás, TB, SZJA a csatlakozás után

Többek közt a fentiekről is szó volt az Ernst & Young tanácsadó, és a Pedersen and Partners HR cég e heti, - az EU-csatlakozás hazai munkaerőre kifejtett hatásainak bemutatását célzó – budapesti rendezvényén.

Az Európai Unió tagállamai szuverén döntésük alapján, az újonnan csatlakozó országok munkavállalóival szemben két éves átmeneti korlátozással élhetnek a munkaerő szabad áramlásának teljes biztosítása vonatkozásában. A fenti korlátozás tagállami döntés alapján - bizonyos feltételek fennállása esetén - további három évvel meghosszabbítható. A kettő plusz három éves átmeneti időszakot követően a tagállamok csak abban az esetben hosszabbíthatják meg további két évvel az átmeneti korlátozásokat, ha az adott tagállamban a szabad munkavállalás lehetőségének biztosítása komoly munkaerő-piaci zavarokat okozna. Jelenleg Németország és Ausztria jelezte a magyar munkaerő szabad áramlásának két éves átmeneti korlátozását. Finnország, Dánia, Svédország és Írország ugyanakkor kinyilvánította, hogy nem kíván semmilyen korlátozást állítani, és a csatlakozás napjától megnyitja munkaerőpiacát a magyar munkavállalók előtt. A Magyarországgal egy időben csatlakozó országok egymás állampolgáraival szemben nem kívánnak bevezetni korlátozásokat a szabad munkaerő áramlás terén. Az Európai Unió alapelve a tagországok állampolgáraival szembeni egyenlő elbánás.

A társadalombiztosítás szempontjából a biztosítotti státusz és az ellátások az általános szabályok szerint Magyarországon az állampolgársághoz kötődnek. Az EU 1408/71. számú rendelet – mely megadja a tagállamok állampolgáraival kapcsolatos társadalombiztosítási irányelveket - főszabálya alapján a munkavállalók annak a tagállamnak a társadalombiztosítási jogszabályai alá esnek, ahol a munkavégzés történik. Ugyanakkor kivételt képez – bizonyos feltételek megléte esetén - a kiküldetés esete, amikor a munkavállalók a hazai, „kiküldő” ország társadalombiztosítási rendszerében maradhatnak. Ez a kedvezmény a kiküldetés első 12 hónapjára kérhető, és maximálisan 60 hónapra hosszabbítható meg. Az Európai Unióhoz történő csatlakozást követően hatályon kívül kerülnek azok az egyezmények, amelyeket Magyarország Európai Uniós tagállamokkal kötött a társadalombiztosítási ellátások, ill. szociális biztonság biztosítása céljából (pl. Németország, Ausztria). Ezek helyére az Európai Unió szabályozása lép. Mivel az Európai Uniós szabályozással összhangban a Magyarországon foglalkoztatott Európai Uniós tagállamból érkező magánszemélyek esetén a magyar társadalombiztosítási szabályok lesznek alkalmazandóak, jelentősen megnőnek azon vállalatok társadalombiztosítási terhei, amelyek valamely tagállamnak az állampolgárát alkalmazzák. Az Európai Unióba kiküldött munkavállaló magyar állampolgárok biztosított státusza a magyar társadalombiztosítási rendszer alapján kerül meghatározásra a fenti 12, illetve 60 hónapig.

Az Európai Unió szellemisége a személyi jövedelemadó terén is biztosítja az egyenlő elbánás elvét. A személyi jövedelemadó szabályozás - összhangban az Európai Unióban elfogadottakkal – biztosítani fogja, hogy egy tagállamban illetőséggel rendelkező személy által megszerzett, Magyarországról származó jövedelme ugyanakkora adókötelezettség alá esik, mint egy magyar illetőségű magánszemély ugyanazon jövedelme, amennyiben a külföldi magánszemély Magyarországról származó jövedelme eléri az adott adóévben realizált világjövedelme 75%-át. A magyar törvények szerinti adókedvezmények csak abban az esetben lesznek érvényesíthetőek, amennyiben a magánszemély azonos kedvezményeket másik Európai Uniós tagállamban nem vett igénybe.

Az Európai Uniós rendelkezésekkel összhangban a magyar szabályozás biztosítani fogja, hogy a kedvezményezett részesedéscsere során értékpapír formájában realizált bevétel esetében az értékpapírt szerző magánszemély választhatja az értékpapírok elidegenítésével kapcsolatosan realizált árfolyamnyereség adózásának halasztását. Az Európai Unióhoz való csatlakozás napjától kezdődően a tőkepiacról szóló törvény szerinti tőzsdei ügylet keretében megszerzett bevétel, és az Európai Unió bármely tagállamában működő, a tőkepiacról szóló törvény szerint elismert piacnak minősülő tőzsdén kötött tőzsdei ügyletek során realizált bevétel kamatjövedelemnek minősül kedvező adózási feltételeket biztosítva.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo