Közreadta a Hay Group jövedelemszint-felmérésének vállalati adatait. A kutatés adatgyűjtési szakasza 2005 májusától augusztusáig tartott, és ennek során 220 vállalat béradata gyűlt össze. Az elemzésből többek közt kiderült: a legnagyobb munkaerőhiány a speciális szaktudást igénylő munkakörökben jellemző, és a piac favoritjai jó nyelvtudással rendelkező mérnökök, értékesítők és a tapasztalt szakmunkások.
A hazai bérek kialakításának fő jellemzői
A kutatás szerint a cégek többsége a földrajzi régiót tekinti referenciának bérei kialakítása során, az országos piacnak a felsővezetők esetében van elsődleges szerepe.
Hazánkban egyre inkább terjed a speciális szempontok alapján kialakított referencia piacok alkalmazása. Számos esetben jellemző, hogy a vállalati bérpolitika alapjául szolgáló bérszintek alacsonyabb szintű munkakörök esetén a regionális, magasabb szintű munkakörök esetén az iparági jellemzőket tükrözik.
A megkérdezett cégek egyaránt jelezték a munkaerőhiány, a megtartás és túlkínálat problémáját. Jelentős a munkaerőhiány a speciális szaktudást igénylő munkakörökben, és továbbra is keresettek a jó nyelvtudással rendelkező mérnökök, értékesítők és a tapasztalt szakmunkások. Az előző évekhez eltérően a számviteli munkakörökben elhanyagolható a munkaerőhiány mértéke. A munkaerő-piaci túlkínálat nem változott meg, az utóbbi évek tendenciája, hogy a közgazdasági és marketing, műszaki menedzser illetve az adminisztratív munkakörök esetében érezhető a piacon telítődés.
#page#
Az idén első helyeken szereplő humán erőforrás problémák (ösztönzési rendszer, kommunikáció és teljesítmény menedzsment) évek óta kiemelt helyen szerepeltek.
A résztvevő vállalatok 4,0 százalék és 6,0 százalék közötti inflációs rátával számolnak a 2005-ös évre; az inflációs várakozások medián értéke 4,7 százalék.
2006-ra a vállalatok több mint háromnegyede 3,0 és 5,2 százalék közötti inflációt vár. Az infláció mérséklődését 0,9 százalékos mértékűre tervezik.
A különböző munkavállalói csoportok esetén az elmúlt tizenkét hónapban (2004. május 1 és 2005. április 30. között) a fizetések átlagos változása 6,4 százalék és 6,8 százalék között volt. A következő 12 hónapra 5,5-5,7 százalékos béremelést jeleznek előre a vállalatok.
A fizetésrendezés leggyakoribb időpontja a résztvevő vállalatok körében a január. Egyre több vállalat köti azonban a béremelések időpontját a pénzügyi év kezdetéhez, ami gyakran az év más időszakára esik.
Rosszul fizetett a minőségbiztosítás, környezetvédelem
A legtöbb vállalat az inflációt és az egyéni teljesítményt veszi alapul a béremelések során. Az irodai alkalmazottak és a fizikai dolgozók esetében a fizetésrendezések alapja elsősorban az infláció, a felsővezetők, vezetők és szakemberek bérrendezésénél elsődlegesen az egyéni teljesítményt veszik figyelembe. Területek szerint vizsgálva jogi és az informatikai munkakörök a legjobban fizetettek. Idén a termelési, a minőségbiztosítási, a környezetvédelmi és munkavédelmi munkakörök tartoztak a legelmaradottabb munkakörök közé.
148 vállalat 2004-ben és 2005-ben is részt vett a Hay Group felmérésében, erre a vállalati körre speciális elemzéseket is végeztek vizsgálataink során. Budapesti volt a cégek 47 százaléka, kelet-magyarországi 21 százalékuk, nyugat-magyarországi 30 százalékuk.