A kormány 100 lépés programjának részeként, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium elindította a "Lépj egyet előre" projektet, amelynek keretein belül bővíteni kívánja a munkavállalók szakmai ismereteit. Az Európai Unióban gyakran hangoztatott élethosszig tartó tanulás elvére támaszkodva, a program célja olyan tanfolyamok uniós és állami támogatása, amelyek alkalmasak a munkavállalók képzettségi színvonalának növelésére.
Akik nem tanultak továbbA meghirdetett képzések költségeit az Európai Unió HEFOP programja és a magyar állam téríti mindazoknak, akik tanulmányaikat még az érettségi előtt felfüggesztették vagy nem tanultak tovább, illetve azoknak, akik részt vettek korábban valamilyen szakképzésen és tovább szeretnének fejlődni az adott területen. A tandíj térítése mellett a projektben résztvevő munkavállalók a minimálbérnek megfelelő egyszeri ösztöndíjban is részesülnek a vizsgák letételét követően.
A program mintegy 4 milliárd forintos költségvetése körülbelül 11 ezer felnőtt szakképzésére teremt lehetőséget. Közülük a fő támogatottak a 6 és a 8 általános iskolai évet végzett jelentkezők lesznek, akik felzárkóztató képzésben, majd pedig szakmai továbbképzésben vehetnek részt - nyilatkozta Pirisi Károly, a Pest Megyei Foglalkoztatási Hivatal főigazgatója.
A program egyik alapvető célja az, hogy olyan hiányszakmákban biztosítson képzést, amelyekben a magyar vállalkozások nem találnak megfelelő szakképzett munkaerőt. Egyes becslések szerint ma mintegy 30 ezer állás betöltetlen, ilyen és hasonló okokból hazánkban.
A "Lépj egyet előre" projekt 2006. januárjában indult és 2007. decemberéig tart. A képzések minimum 150 óra, maximum 800 óra oktatást foglalnak magukba, de mindenképpen befejeződnek 2007. végén.
Már nyolcszáz ajánlatot elfogadtak#page#
Már nyolcszáz ajánlatot elfogadtak
Már a program indulását követő hónapban nagy volt az érdeklődés a képzéseket biztosító vállalkozások, intézmények részéről. A Minisztérium a beérkezett 1000 képzési ajánlatból mintegy 800-at már el is fogadott, de még nem véglegesítette a választható képzések listáját. A projekt fő koncepciója szerint csak olyan munkaterületeken lehet majd szakképesítést szerezni, ahol a későbbiekben nagy eséllyel el is lehet helyezni a résztvevőket.
A projekttel kapcsolatos irányadó szemlélet egy rugalmas rendszer megteremtése, amelyen belül a munkapiaci szükségleteknek megfelelően, háromhavonta felül lehet vizsgálni a megyénként rendelkezésre bocsátott forrásokat és a meghirdetett képzések listáját. A források területi elosztását a megyékben mért népesség, a munkanélküliség nagysága és a munkaerő iránti kereslet határozzák majd meg.
A 4 milliárd forintos keretből előzetes becslések szerint kb.7-800 millió forint jut a programban sikeresen résztvevők ösztöndíjára és 2.8-3.2 milliárd forint a tényleges képzés költségeire. A fennmaradó összegből a program szervezését finanszírozzák.
A "Lépj előre egyet projekt" népszerűsítése és ismertetése a helyi önkormányzatok és a civil szervezetek feladata lesz. A szervezők várhatóan nehéz munkát látnak majd el, hiszen olyan résztvevőket kell találniuk, akik alkalmasságuk mellett megfelelően motiváltak egy új szakma elsajátítására. Sok jelentkező számára vonzó lehet a program által folyósított ösztöndíj, azonban ez még nem garantálja az elhelyezkedési hajlandóságukat a munkaerőpiacon.