Most van baj: megugrott a fizetésképtelenségi eljárások száma

Amíg a fizetésképtelenné vált vállatok száma 2020-ban csökkent a közép-kelet-európai régióban, ám 2021-ben már nőtt, majd 2022-ben gyorsult a tempó – derül ki a Coface hitelbiztosító elemzéséből. A különböző ágazatok közül az építőpar számít kockázatosnak, de a kiskereskedelemben érdekelt cégek egy része sincs könnyű helyzetben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közép- és kelet-európai gazdaságok 2021-ben és 2022 első felében a fellendülés jeleit mutatták. A jelentős különbségek ellenére a legtöbb országban elég határozottan bővült a gazdaság. A kormányok 2020-ban bevezetett támogatási intézkedései, amelyekkel a koronavírus-járvány okozta gazdasági válságra reagáltak, hozzájárultak ahhoz, hogy viszonylag kevés vállalkozás vált fizetésképtelenné. Az intézkedések még 2021-ben is segítették a vállalatokat, miközben alacsony kamatok mellett vehettek fel hiteleket. A kedvező környezet azonban megváltozott – derül ki a Coface hitelbiztosító régiós elemzéséből.

Az építőipar a legkockázatosabb (Fotó: Depositphotos)
Az építőipar a legkockázatosabb (Fotó: Depositphotos)

Megugrott a fizetésképtelenségi eljárások száma

Grzegorz Sielewicz, a Coface közép- és kelet-európai régiójának vezető gazdasági elemzője közölte: „2022-ben a fizetésképtelenségi eljárások számának egyértelmű növekedését tapasztaltuk. Ez elsősorban azzal magyarázható, hogy a vállalatoknak egyszerre több kihívással kellett szembenézniük, amelyek hirtelen jelentkeztek.” Ilyen volt többek között az orosz-ukrán háború okozta gazdasági bizonytalanság, amely jelentős szerepet játszott az energia- és a nyersanyagárak emelkedésében. Emellett a hitelkamatok emelésének sorozata, valamint a kimagasló infláció gondokat okozott a cégeknek.

A Coface becslése szerint a közép- és kelet-európai országokban a 2021-es közel 26 ezerről 2022-re 36 ezer fölé emelkedett a vállalati fizetésképtelenségi eljárások száma. Ez közel 40 százalékos növekedést jelent. Tíz országban – Bulgária, Horvátország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Lettország, Lengyelország, Románia és Szerbia – több fizetésképtelenségi eljárás indult 2022-ben, mint egy évvel korábban. Négy országban – Csehország, Észtország, Szlovákia és Szlovénia – azonban csökkenés volt tapasztalható. A fizetésképtelenségi eljárások legnagyobb megugrását Szerbiában és Magyarországon regisztrálták 106 százalékkal, illetve 86 százalékkal. A másik véglet pedig Észtország, ahol 17 százalékkal csökkentek az eljárások.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo