Most van baj: megugrott a fizetésképtelenségi eljárások száma

Amíg a fizetésképtelenné vált vállatok száma 2020-ban csökkent a közép-kelet-európai régióban, ám 2021-ben már nőtt, majd 2022-ben gyorsult a tempó – derül ki a Coface hitelbiztosító elemzéséből. A különböző ágazatok közül az építőpar számít kockázatosnak, de a kiskereskedelemben érdekelt cégek egy része sincs könnyű helyzetben.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A közép- és kelet-európai gazdaságok 2021-ben és 2022 első felében a fellendülés jeleit mutatták. A jelentős különbségek ellenére a legtöbb országban elég határozottan bővült a gazdaság. A kormányok 2020-ban bevezetett támogatási intézkedései, amelyekkel a koronavírus-járvány okozta gazdasági válságra reagáltak, hozzájárultak ahhoz, hogy viszonylag kevés vállalkozás vált fizetésképtelenné. Az intézkedések még 2021-ben is segítették a vállalatokat, miközben alacsony kamatok mellett vehettek fel hiteleket. A kedvező környezet azonban megváltozott – derül ki a Coface hitelbiztosító régiós elemzéséből.

Az építőipar a legkockázatosabb (Fotó: Depositphotos)
Az építőipar a legkockázatosabb (Fotó: Depositphotos)

Megugrott a fizetésképtelenségi eljárások száma

Grzegorz Sielewicz, a Coface közép- és kelet-európai régiójának vezető gazdasági elemzője közölte: „2022-ben a fizetésképtelenségi eljárások számának egyértelmű növekedését tapasztaltuk. Ez elsősorban azzal magyarázható, hogy a vállalatoknak egyszerre több kihívással kellett szembenézniük, amelyek hirtelen jelentkeztek.” Ilyen volt többek között az orosz-ukrán háború okozta gazdasági bizonytalanság, amely jelentős szerepet játszott az energia- és a nyersanyagárak emelkedésében. Emellett a hitelkamatok emelésének sorozata, valamint a kimagasló infláció gondokat okozott a cégeknek.

A Coface becslése szerint a közép- és kelet-európai országokban a 2021-es közel 26 ezerről 2022-re 36 ezer fölé emelkedett a vállalati fizetésképtelenségi eljárások száma. Ez közel 40 százalékos növekedést jelent. Tíz országban – Bulgária, Horvátország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Lettország, Lengyelország, Románia és Szerbia – több fizetésképtelenségi eljárás indult 2022-ben, mint egy évvel korábban. Négy országban – Csehország, Észtország, Szlovákia és Szlovénia – azonban csökkenés volt tapasztalható. A fizetésképtelenségi eljárások legnagyobb megugrását Szerbiában és Magyarországon regisztrálták 106 százalékkal, illetve 86 százalékkal. A másik véglet pedig Észtország, ahol 17 százalékkal csökkentek az eljárások.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo